Prymas Polski na Jasnej Górze: Zaprzestańmy bratobójczych waśni

26.08.2019 13:09
Prymas Wojciech Polak
fot. Piotr Molecki/East News

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak apelował dziś do wiernych na Jasnej Górze o zaprzestanie bratobójczych waśni i podsycania sporów. „Na nienawiść i pogardę odpowiedzmy miłością, odpowiedzmy naszą wiernością Chrystusowej Ewangelii” – mówił prymas.

Arcybiskup przewodniczy na Jasnej Górze w święcie Matki Bożej Częstochowskiej. W wygłoszonej 26 sierpnia homilii zaapelował o uspokojenie emocji podsycanych w narodzie wskutek zbliżających się wyborów parlamentarnych.

Spod oblicza naszej Matki proszę: zaprzestańmy tych bratobójczych waśni, zaprzestańmy podsycania sporów i podziałów. Nie prowokujmy jedni drugich. Na nienawiść i pogardę odpowiedzmy miłością, odpowiedzmy naszą wiernością Chrystusowej Ewangelii.

prymas Wojciech Polak

Nawiązał też do dokonywanych w ostatnim czasie profanacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej.

Zobacz także

Nie wolno nam nigdy wykorzystywać jej wizerunku do własnych partykularnych korzyści. Nie wolno zawłaszczać tego miejsca i tego świętego, cudownego jasnogórskiego oblicza dla własnych interesów. Nie wolno tym miejscem i tym matczynym obliczem, wsławionym niezwykłą czcią wiernych, grać jedni przeciw drugim. Nie wolno nam brać go na sztandary żadnej walki.

prymas Polski

W kontekście emocji, które w przestrzeni publicznej biorą górę nad rozumem, nawiązał do przesłania papieża Franciszka. Dostrzegając agresję, mówił:

– Powinniśmy i mamy prawo potępiać złe czyny i działania innych, ale nigdy drugiego człowieka – mówił prymas Polak.

W ciągu minionych kilkunastu dni do Częstochowy przybyło blisko 40 tys. pątników w ok. stu pieszych grupach pielgrzymkowych.

RadioZET.pl/PAP/Episkopat.pl