Zamknij

Polsko-wietnamski gang wyłudzał VAT. Skarb Państwa stracił 11 mln złotych

Redakcja
19.03.2018 14:28
Polsko-wietnamski gang wyłudzał VAT. Skarb Państwa stracił 11 mln złotych
fot. Shutterstock

Jak wynika z ustaleń CBŚ i częstochowskiej prokuratury, aż 11 mln złotych podatku VAT wyłudziła ze Skarbu Państwa polsko-wietnamska grupa przestępcza, obracając fikcyjnymi fakturami. Przestępcom grozi do 15 lat więzienia.

Do Sądu Okręgowego w Częstochowie trafił akt oskarżenia obejmujący sześć osób, które zdaniem prokuratury i CBŚ wyłudziły łącznie 11 mln złotych podatku VAT. — Główny oskarżony Janusz P. prowadził firmę zajmującą się świadczeniem usług transportowych na rzecz firm z Wólki Kosowskiej należących do osób pochodzących z państw azjatyckich. Tam nawiązał kontakt z osobami oferującymi sprzedaż fikcyjnych faktur VAT — mówił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, Tomasz Ozimek, w rozmowie z PAP.

Polsko-wietnamski gang

Następnie, za pośrednictwem znajomych, Janusz P. przejął kontrolę nad trzema spółkami mającymi siedziby na Węgrzech i w Czechach. W latach 2012-2014 do tych podmiotów jego firma „sprzedała” w rzeczywistości nieistniejące tekstylia i obuwie o łącznej wartości około 77 mln zł.

Oskarżony jednocześnie występował do urzędu w Częstochowie o zwrot VAT-u. — W ten sposób oskarżony doprowadził Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie około 11 mln zł — wyjaśnia Ozimek.

Grozi im 15 lat więzienia

Śledztwo było prowadzone przez Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Częstochowie wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji. Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia.

RadioZET.pl/PAP/strz