Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zarzut dla Cezarego Grabarczyka. Były minister miał nielegalnie zdobyć pozwolenie na broń

12.03.2018 11:47
xxx wiadomosci

Zarzut nielegalnego zdobycia pozwolenia na broń usłyszał w poniedziałek w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach były minister infrastruktury i sprawiedliwości w rządach PO-PSL, poseł PO, Cezary Grabarczyk.

Broń fot. Pixabay

Jak poinformowała w poniedziałek w komunikacie Prokuratura Krajowa, prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach ogłosił zarzuty posłowi Cezaremu Grabarczykowi —– wiceprzewodniczącemu klubu Platformy Obywatelskiej. Dotyczą one poświadczenia nieprawdy w toku postępowania o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej.

Po stawieniu się w prokuraturze poseł został przesłuchany w charakterze podejrzanego. W przesłuchaniu uczestniczył jego obrońca.

Prokuratura stawia zarzut

Z komunikatu wynika, że w toku postępowania przygotowawczego prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach ustalono, że poseł Cezary Grabarczyk 19 marca 2012 r., w związku z prowadzonym na jego wniosek postępowaniem o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej bojowej poświadczył nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne w dokumentach wystawionych w toku tego postępowania w postaci: protokołu egzaminu w sprawie wydania pozwolenia na broń, karty egzaminacyjnej z teoretycznej części egzaminu i listy obecności z tej części egzaminu, karty egzaminacyjnej z praktycznej części egzaminu i listy obecności z tej części egzaminu oraz listy wyników strzelań.

Poświadczenie nieprawdy polegało na potwierdzeniu w tych dokumentach odbycia i przebiegu egzaminu, który faktycznie nie został przeprowadzony.

Kim jest Cezary Grabarczyk?

W listopadzie ubiegłego roku obecny poseł PO zrzekł się immunitetu w związku z prowadzonym w jego sprawie śledztwem dot. legalności zdobycia pozwolenia na broń. O uchylenie immunitetu byłego ministra –wobec zamiaru przedstawienia mu zarzutu wystąpiła wówczas do Sejmu Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Cezary Grabarczyk zasiada w Sejmie od 2001 roku. W latach 2007-2011 był w rządzie Donalda Tuska ministrem infrastruktury, a w latach 2014-2015 ministrem sprawiedliwości w gabinecie Ewy Kopacz. W latach 2013-2016 pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń