Zamknij

Zarzut dla Cezarego Grabarczyka. Były minister miał nielegalnie zdobyć pozwolenie na broń

Redakcja
12.03.2018 11:47
Broń
fot. Pixabay

Zarzut nielegalnego zdobycia pozwolenia na broń usłyszał w poniedziałek w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach były minister infrastruktury i sprawiedliwości w rządach PO-PSL, poseł PO, Cezary Grabarczyk.

Jak poinformowała w poniedziałek w komunikacie Prokuratura Krajowa, prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach ogłosił zarzuty posłowi Cezaremu Grabarczykowi —– wiceprzewodniczącemu klubu Platformy Obywatelskiej. Dotyczą one poświadczenia nieprawdy w toku postępowania o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej.

Po stawieniu się w prokuraturze poseł został przesłuchany w charakterze podejrzanego. W przesłuchaniu uczestniczył jego obrońca.

Prokuratura stawia zarzut

Z komunikatu wynika, że w toku postępowania przygotowawczego prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach ustalono, że poseł Cezary Grabarczyk 19 marca 2012 r., w związku z prowadzonym na jego wniosek postępowaniem o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej bojowej poświadczył nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne w dokumentach wystawionych w toku tego postępowania w postaci: protokołu egzaminu w sprawie wydania pozwolenia na broń, karty egzaminacyjnej z teoretycznej części egzaminu i listy obecności z tej części egzaminu, karty egzaminacyjnej z praktycznej części egzaminu i listy obecności z tej części egzaminu oraz listy wyników strzelań.

Zobacz także

Poświadczenie nieprawdy polegało na potwierdzeniu w tych dokumentach odbycia i przebiegu egzaminu, który faktycznie nie został przeprowadzony.

Kim jest Cezary Grabarczyk?

W listopadzie ubiegłego roku obecny poseł PO zrzekł się immunitetu w związku z prowadzonym w jego sprawie śledztwem dot. legalności zdobycia pozwolenia na broń. O uchylenie immunitetu byłego ministra –wobec zamiaru przedstawienia mu zarzutu wystąpiła wówczas do Sejmu Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Cezary Grabarczyk zasiada w Sejmie od 2001 roku. W latach 2007-2011 był w rządzie Donalda Tuska ministrem infrastruktury, a w latach 2014-2015 ministrem sprawiedliwości w gabinecie Ewy Kopacz. W latach 2013-2016 pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

RadioZET.pl/PAP/MP