Zamknij

Kilka nowych miast na mapie Polski. Zmiany wejdą w życie na początku roku

27.12.2019 15:51
Kilka nowych miast na mapie Polski. Zmiany wejdą w życie na początku roku
fot. Marek BAZAK/East News

Cztery nowe miasta, kilkanaście korekt granic miast to najnowsze zmiany na mapie Polski. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Status miasta odzyskują po półtora wieku Czerwińsk nad Wisłą – na Mazowszu, Lututów w powiecie wieruszowskim i Piątek w łęczyckim – obydwa w Łódzkiem oraz Klimontów w województwie świętokrzyskim" - podaje gazeta.

Zobacz także

"Wszystkie cztery prawa miejskie utraciły wskutek represji carskich za pomoc powstańcom styczniowym i o tej krzywdzie, a często dawnej świetności, ich mieszkańcy nigdy nie zapomnieli" - podkreśla dziennik.

Liczba miast w Polsce zwiększy się

"Rzeczpospolita" przypomina, że Czerwińsk to historyczne miejsce, gdzie w 1410 r. armia koronna z królem Władysławem Jagiełłą, idąc na rozprawę z zakonem krzyżackim, przeszła Wisłę suchą nogą po moście łyżwowym, by z Litwinami pójść pod Grunwald.

Zobacz także

Dziennik przypomina, że aby uzyskać prawa miejskie, miejscowość musi mieć miejski układ architektoniczny, większość mieszkańców winna utrzymywać się z działalności pozarolniczej i liczyć przynajmniej około 2 tys. mieszkańców.

Zobacz także

"Po tegorocznej zmianie liczba miast w Polsce zwiększy się do 944, z czego około 2/3 wchodzi w skład gmin miejsko-wiejskich, a 66 największych miast ma jednocześnie prawa powiatu. Warszawa ma nadto szczególny ustrój i dzielnice samorządowe" - wylicza w piątkowym materiale "Rzeczpospolita".

 

RadioZET.pl/rp.pl/PAP