Zamknij

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19? "Nie możemy wykluczyć"

09.11.2021 19:10
Szczepienie przeciw COVID-19
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

– Nie możemy wykluczyć, że zostanie wprowadzona czwarta dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi. Każda osoba, która jest przewlekle chora, powinna zgłosić się do lekarza, bo może będzie potrzebowała kolejnej dawki – mówił w Radiu ZET dr Paweł Grzesiowski.

Dr Paweł Grzesiowski przyznał, że brakuje komunikacji o szczepieniach w społeczeństwie. – Wiele osób powtarza, że ma dość słuchania informacji na temat koronawirusa. Wyłączają radio i telewizor, bo już mają tego dość. Wówczas takie osoby nie przyjmują do wiadomości wielu ważnych informacji. To jest nieszczęście, nie powinniśmy podawać tylko cyferek i kolejnych raportów. Powinniśmy pokazywać historię ludzi, którzy chorują lub przeszli zakażenie wirusem oraz historię osób zaszczepionych – przyznał ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. Jego zdaniem mamy fatalny wynik wyszczepienia obywateli.

Dopytywany przez Damiana Michałowskiego o wskaźniki osób niezaszczepionych w szpitalach, odpowiedział: ''Te wskaźniki zależą od regionu. Na Lubelszczyźnie i Podlasiu 90 procent osób hospitalizowanych, to osoby niezaszczepione. Jednak na Mazowszu czy Pomorzu ten wskaźnik wynosi już tylko 70 procent''. 

– Jeżeli w danym regionie zaszczepi się więcej ludzi, to jest oczywiste, że ta proporcja się przesuwa. Antyszczepionkowcy podają ten argument, jako dowód na brak skuteczności szczepień. To nie jest prawda, ponieważ 9 na 10 osób nie umiera mając COVID-19 mimo zaszczepienia – wyjaśnił. 

– W Polsce na COVID-19 zmarło kilkaset osób po przyjęciu dwóch dawek szczepionki. Podejrzewamy, że ich organizmy nie odpowiedziały odpowiednio na te preparaty lub nie uzyskały odporności poszczepiennej. To może być nawet 10-15 procent osób wśród puli szczepionek. Te przypadki dotyczą głównie osób starszych z przewlekłymi chorobami. Stąd wprowadzenie trzeciej dawki szczepionki – podsumował gość Radia ZET. Cała rozmowa Damiana Michałowskiego z dr Pawłem Grzesiowskim jest dostępna na radiozet.pl. 

RadioZET.pl

C