Zamknij

"Covid puka do naszych drzwi". Resort zdrowia wskazał, w których regionach jest najgorzej

PAP
16.09.2021 14:59
czwarta fala koronawirusa
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Koronawirus w Polsce przyspiesza. - Dziś mamy 722 zakażenia koronawirusem, co daje 40-proc. wzrost. Czwarta fala rozpędza się - powiedział w czwartek rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wskazał, że wzrost zakażeń widoczny jest w hospitalizacji pacjentów, a największe obłożenie łóżek jest w tych województwach, gdzie najmniej ludzi się zaszczepiło.

  1. Koronawirus. Najwięcej chorych w szpitalach w trzech województwach
  2. Szczepienia w szkołach

Koronawirusem zakaża się coraz więcej osób. W czwartek resort zdrowia poinformował o 40-procentowym wzroście infekcji. Rzecznik MZ wskazał trzy województwa, gdzie obłożenie łóżek w szpitalach jest największe.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 722 nowych zakażeniach koronawirusem i o śmierci 10 osób z COVID-19. Tydzień temu, 9 września, resort informował o 510 zakażeniach, a dwa tygodnie temu, 2 września – o 390. Nowe zakażenia, o których poinformowano, dotyczą osób z województw: lubelskiego (120), mazowieckiego (93), dolnośląskiego (64), małopolskiego (54), śląskiego (52), zachodniopomorskiego (50), podkarpackiego (47), łódzkiego (38), pomorskiego (36), wielkopolskiego (36), podlaskiego (31), kujawsko-pomorskiego (21), warmińsko-mazurskiego (20), lubuskiego (19), opolskiego (18), świętokrzyskiego (13).

Koronawirus. Najwięcej chorych w szpitalach w trzech województwach

- Widzimy już niestety ten niepokojący trend w szpitalach w trzech województwach. To jest w województwie podkarpackim, gdzie obłożenie łóżek to 26 proc., w województwie lubelskim, gdzie obłożenie wynosi 23 proc. i w województwie podlaskim, gdzie obłożenie jest na poziomie 20 procent - powiedział rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz w telewizji TVN24.

Jak dodał, w tych województwach jest najwyższe obłożenie łóżek i jak wskazał "nie dziwi ten fakt, bo w tych województwach najmniej jest szczepień".

- Liczymy, że te niepokojące wyniki wpłyną na świadomość społeczeństwa, które pójdzie się szczepić. Te trzy województwa z najwyższym obłożeniem łóżek i najwyższymi zakażeniami powinny uzmysłowić, że Covid puka do naszych drzwi i zapuka po nas, gdy się nie zaszczepimy - podkreślił.

Szczepienia w szkołach

Andrusiewicz pytany o rozpoczęty w szkołach proces szczepienia dzieci, odpowiedział, że o nich muszą zdecydować rodzice.

- To głos rodziców jest tu najważniejszy. Jeśli sam rodzic się nie szczepi, to często trudno, żeby zaszczepił swoje dziecko. Sam proces szczepień w szkołach jest dosyć istotny, ale przypomnijmy fakt, że do tego momentu 750 tys. dzieci w wieku od 12. do 17. roku życia zaszczepiło się - zaznaczył.

Jak podkreślił, "nie można mówić, że szczepienia w grupie najmłodszych nie postępowały". - W tej chwili dodatkowo 50 tys. osób zadeklarowało, że zaszczepi się w szkołach. Będziemy więc mówić niedługo o pełnym wyszczepieniu na poziomie 800 tys. dzieci - zaznaczył.

RadioZET.pl/PAP Autorka: Agnieszka Libudzka