Zamknij

Czy Duda porozmawia z Trumpem o Smoleńsku? Jest komentarz

Redakcja
30.06.2017 13:57
Czy Duda porozmawia z Trumpem o Smoleńsku? Jest komentarz
fot. PAP/EPA

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski jest przekonany, że prezydent Andrzej Duda podniesie kwestię katastrofy smoleńskiej i odzyskania wraku Tu-154M w rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

W przyszłym tygodniu do Warszawy przyjedzie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. W czwartek odbędzie on rozmowę w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą, spotka się z liderami państw Trójmorza i wygłosi przemówienie na stołecznym pl. Krasińskich.

Zobacz także

- Jestem przekonany, że prezydent Andrzej Duda podniesie tę kwestię w rozmowie z prezydentem Trumpem - powiedział minister spraw zagranicznych. - Ta kwestia już się pojawiła - dodał.

Prosiłem o pomoc

- Gdy byłem w Waszyngtonie kilka miesięcy temu i rozmawiałem z sekretarzem stanu Tillersonem, wspomniałem o tym. Zresztą rozmawiałem też z poprzednim sekretarzem stanu Johnem Kerrym w grudniu 2015 r. w Brukseli przy okazji spotkania NATO. Już wtedy prosiłem o pomoc. Jak do tej pory nie ma odpowiedzi ze strony amerykańskiej, niektóre ośrodki mówią, że nie mają informacji na ten temat, z innych ośrodków wiemy, że Amerykanie mogliby podjąć współpracę, ale musi to być decyzja Departamentu Stanu - powiedział szef MSZ.

Według ministra zwrot wraku jest niezbędnym elementem poprawy naszych relacji z Rosją. Według niego mamy przykłady, gdzie "Rosja wykazała się dobrą wolą i współpracowała – np. przy katastrofie lotniczej malezyjskiego samolotu, który co prawda został strącony nad Ukrainą, ale na terytorium opanowanego przez rebeliantów Donbasu, który jest przecież pod kontrolą rosyjskich żołnierzy".

Zobacz także

Waszczykowski wyraził nadzieję, że w tym roku dojdzie do konsultacji polsko-rosyjskich na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych. - Taki pomysł pojawił się w liście gratulacyjnym ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w związku z wyborem Polski na niestałego członka RB ONZ - mówił.

- Kilka dni temu będąc na spotkaniu Rady Państw Morza Bałtyckiego krótko rozmawiałem z wiceministrem Władimirem Titowem, który był tam przedstawicielem rosyjskim. Przypomniałem o tej inicjatywie i wiceminister Titow potwierdził, że jest ona nadal aktualna i będziemy podejmować próby w najbliższych dniach i tygodniach, by do takich konsultacji doprowadzić, jeszcze przed objęciem przez Polskę stanowiska w Radzie Bezpieczeństwa - dodał minister.

RadioZET.pl/PAP/DG