Zamknij

Błąd medyczny? Jest śledztwo ws. śmierci prezesa fundacji Integracja [NEWS RADIA ZET]

Redakcja
10.10.2018 07:50
Piotr Pawłowski
fot. East News/Marcin Smulczyński

Zmarły z niedzieli na poniedziałek Piotr Pawłowski, prezes fundacji Integracja, mógł paść ofiarą błędu medycznego. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie - ustaliło Radio ZET. Śledczy na czwartek zarządzili przeprowadzenie sekcji zwłok.

Według rodziny Piotr Pawłowski, który stracił przytomność w domu, został za późno zaintubowany. Dopiero po 85 minutach od przyjazdu karetki udało się udrożnić jego drogi oddechowe. 

- Intubacja w tym przypadku była zabiegiem ratującym życie - mówi reporterowi Radia ZET, Mariuszowi Gierszewskiemu, reprezentująca rodzinę adwokat Beata Bosak. 

Badania wykonane w szpitalu wykluczyły zawał serca, udar czy zator żył. Tomografia komputerowa głowy wykazała, że przyczyną śmierci mogło być niedotlenienie mózgu. Prokuratorzy będą szukać odpowiedzi na pytania, dlaczego przez godzinę pacjent nie został skutecznie zaintubowany w domu przez wezwanych ratowników i dlaczego kolejne 21 minut czekał nieprzytomny na intubację na szpitalnym oddziale ratunkowym. 

Pawłowski stracił przytomność w domu w nocy z wtorku na środę. W nocy z niedzieli na poniedziałek stwierdzono w szpitalu jego śmierć. 

Zobacz także

Piotr Pawłowski był twórcą i prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i fundacji Integracja, która od przeszło 20 lat działa na rzecz poprawy sytuacji i wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami. Za swoje działania został uhonorowany między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Radio ZET/Mariusz Gierszewski