Zamknij

Czy Polacy sami zdecydują o przyjęciu uchodźców do Polski? Prezydent zabrał głos

Redakcja
08.06.2017 14:26
Czy Polacy sami zdecydują o przyjęciu uchodźców do Polski? Prezydent zabrał głos
fot. PAP

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że jeśli referendum ws. zmiany konstytucji będzie udane, jest gotów wystąpić do Senatu z wnioskiem o referendum dotyczące przyjęcia przez Polskę uchodźców. To mogłyby się odbyć przy okazji wyborów parlamentarnych w 2019 r.

Zagłosuj

Czy jesteś za przyjęciem przez Polskę uchodźców?

Liczba głosów:

Zdaniem Dudy, Polacy sami powinni wypowiedzieć się, czy chcą zmiany obowiązującej konstytucji. – Chciałbym, żeby Polacy w tym referendum wypowiedzieli się co do kierunków ustrojowych, jakie widzą dla Rzeczypospolitej na następne dziesięciolecia. Obecna konstytucja ma 20 lat, prawie 30 lata minęło od przemian ustrojowych 1989 roku i początku lat 90-tych, myślę że najwyższy czas na to, abyśmy dokonali pewnego podsumowania i zapytali polskie społeczeństwo, czy jest zadowolone z tych wszystkich kierunków, które obecnie polska konstytucja nakreśla – tłumaczył dziennikarzom prezydent w czwartek (8 czerwca).

Priorytet dla prezydenta

Sprawa stosunku społeczeństwa do konstytucji jest dla Dudy priorytetowa. – Sama kwestia tego referendum, które ja nazywam referendum konsultacyjnym, kierunkowym, jest dla mnie niezwykle istotna – komentował.

Jak na razie referendum konstytucyjne planowane jest na 11 listopada 2018 r. Jest to również data wynikająca z Kodeksu wyborczego. Andrzej Duda zapowiedział również, że spotka się w poniedziałek z prezydium klubu Kukiz’15.

Pytanie o uchodźców

Jeśli Polacy wyrażą chęć do głosowania ws. konstytucji, Andrzej Duda twierdzi, że jest gotów wystąpić do Senatu w celu rozpisania referendum w sprawie ewentualnego przyjęcia przez Polskę uchodźców. O tym Polacy mogliby zadecydować przy okazji wyborów parlamentarnych w 2019 r.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz