Zamknij

Czy nagrywanie policjantów jest legalne? MSWiA wyjaśnia

Redakcja
25.07.2017 07:04
Czy nagrywanie policjantów jest legalne? MSWiA wyjaśnia
fot. PAP

Policjantów można filmować, ale nie można im utrudniać prowadzonych czynności - przypomina MSWiA cytowane we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Czy prezydent na dobre zerwał się z uwięzi PiS-u? Dyskutuj w serwisie Mam Zdanie

Sfilmowanie momentu zatrzymania przez policję na wrocławskim rynku Igora S., który następnie zmarł w komisariacie, wpłynęło na negatywny wizerunek policji. Jak pisze "Rzeczpospolita", na portalach społecznościowych można znaleźć dziesiątki filmów nagranych przez przypadkowe osoby, które dokumentowały działania policji. Niektóre pokazują ich bezradność w trakcie interwencji - czytamy w artykule.

Poseł Marek Biernacki (PO) w interpelacji skierowanej do szefa MSWiA przypomniał, że "znakomita większość publikowanych nagrań przedstawia w niekorzystnym świetle funkcjonariuszy, stając się często podstawą do formułowania daleko idących oskarżeń o niekompetencję (...)". Biernacki zwrócił się z prośbą do szefa resortu spraw wewnętrznych m.in. o stanowisko w sprawie legalności rejestrowania publicznie podejmowanych przez funkcjonariuszy czynności, a także o szkolenia organizowane w tym zakresie dla funkcjonariuszy.

Zobacz także

Z odpowiedzi przygotowanej przez Jarosława Zielińskiego, wiceministra spraw wewnętrznych, wynika, że z obowiązujących przepisów nie wynika, aby czynności podejmowane przez policjantów w zakresie legitymowania osób oraz dokonywania kontroli osobistej objęte były zakazem ich rejestrowania przez osoby uczestniczące w czynnościach. Ujawnił on, że w reakcji na informacje medialne przestawiające w niekorzystnym świetle interweniujących policjantów przygotowane zostały filmy instruktażowe obrazujące realizację przez policjantów podstawowych czynności służbowych - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

RadioZET.pl/PAP/DG