Zamknij

„DGP”: czeka nas rekordowa podwyżka płacy minimalnej

Redakcja
09.05.2018 08:44
„DGP”: czeka nas rekordowa podwyżka płacy minimalnej
fot. Shutterstock

Płaca minimalna może wzrosnąć i to nawet o 117 zł — informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Tak wynika z wyliczeń Pracodawców RP. 

Z wyliczeń Pracodawców RP pracownicy etatowi zarobią w 2019 r. przynajmniej 2217 zł na miesiąc, natomiast ci na zleceniu — 14,50 zł za godzinę. Dane przytacza „Dziennik Gazeta Prawna”. Pracodawcy RP wyliczyli taką pensję na podstawie makroekonomicznych prognoz do projektu przyszłorocznego budżetu. 

Zobacz także

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że tak znaczącą podwyżkę gwarantuje mechanizm przewidziany w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. 

W ubiegłym roku przewidziana przepisami podwyżka musiała wynieść co najmniej 50 zł. Rząd jednak wprowadził dwukrotnie wyższą podwyżkę, niż było to wymagane w ustawie. Pracodawcy RP wyliczają, że podwyżka prawdopodobnie będzie jeszcze wyższa, czego powodem może być niedoszacowanie inflacji w 2017 r.

Swoją propozycję wysokości przyszłorocznej płacy minimalnej rząd musi przedstawić do 15 czerwca. Nie można być niższa niż zagwarantowana prawnie. 

Jeżeli płaca minimalna zwiększy się od stycznia 2019 roku, to będzie to jedna z największych podwyżek w III RP. 

RadioZET.pl/DGP/KM