Bogaci wesprą niepełnosprawnych. Rząd przedstawił szczegóły daniny solidarnościowej

Redakcja
15.05.2018 12:32
Elżbieta Rafalska
fot. PAP

System wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin będzie opierał się o trzy filary - powiedziała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jak wyjaśniła będą to: solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, pakiet społecznej odpowiedzialności oraz program Dostępność plus.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Danina solidarnościowa. Kto i ile zapłaci?

Jak podkreśliła, "zgodnie z deklaracją, jaką złożył premier Mateusz Morawiecki do 15 maja miały być przedstawione kompleksowe propozycje". Od 2020 roku środki z solidarnościowego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych będą przeznaczone na najważniejsze potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

- Chcemy zaprezentować mapę drogową budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Ten system opiera się o trzy fundamenty, filary. Pierwszy z nich to solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, kolejny to jest pakiet społecznej odpowiedzialności i trzecim takim filarem jest program Dostępność plus - powiedziała Rafalska.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będzie zasilany z dwóch źródeł: 1,15 mld zł z daniny solidarnościowej i ok. 650 mln zł z Funduszu Pracy, łącznie ok. 1,8 mld zł. Złoży się na niego około 25 tys. najzamożniejszych Polaków.

Zobacz także

Szefowa resortu rodziny wyjaśniła, że hierarchia ważności istotnych kwestii, na które będą przeznaczane pieniądze dla osób niepełnosprawnych, będzie skonsultowana, uzgodniona z reprezentacją osób niepełnosprawnych, fundacjami, stowarzyszeniami, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych.

Transmisję konferencji minister Rafalskiej i minister Czerwińskiej dotyczącą „daniny solidarnościowej” śledzili opiekunowie osób niepełnosprawnych - poinformował na Twitterze reporter Radia ZET.

RadioZET.pl/PAP/DG