Zamknij

Dariusz Loranty dla RadioZET.pl: Jedna z hipotez w sprawie Magdaleny Żuk to tzw. Taharrusz

Redakcja
08.05.2017 18:33
Dariusz Loranty dla RadioZET.pl: Jedna z hipotez w sprawie Magdaleny Żuk to tzw. Taharrusz
fot. EastNews

Ekspert do spraw bezpieczeństwa, były negocjator policyjny uważa, że obecnie wycieczka do Egiptu wiąże się z ryzykiem. – Samotna kobieta lecąc w to miejsce zawsze będzie poddawana presji, ze względu na duże różnice kulturowe pomiędzy Europą a krajami Bliskiego Wschodu. Podejście do zjawiska molestowania u nas a w Egipcie różni się diametralnie – powiedział Dariusz Loranty w rozmowie z redaktorem RadioZET.pl, odnosząc się do śmierci Magdaleny Żuk.

Ekspert twierdzi, że lecąc do Egiptu należy zachować pewne środki ostrożności. – Podróżowanie po Egipcie jest w tym momencie w miarę bezpieczne pod warunkiem, że poruszamy się w strefach turystycznych, a wycieczka została wykupiona u europejskiego organizatora. Natomiast jeśli samotna kobieta udaje się do takiego kraju to jest pewne, że będzie narażona na różnego rodzaju presje ze względu na różnice kulturowe pomiędzy krajami Bliskiego Wschodu a Europą – twierdzi Dariusz Loranty, nadkom. w stanie spoczynku, ekspert ds. bezpieczeństwa Środkowoeuropejskiego Instytutu Badań i Analiz Strategicznych CIRSA (Central European Institute of Research and Strategic Analysis).

Zobacz także

Traumatyczne wydarzenia w Egipcie

Okoliczności śmierci i nagranie, gdzie widać, w jak złym stanie psychicznym jest Magdalena Żuk, mogą zdaniem eksperta wskazywać, że wcześniej doszło do traumatycznego wydarzenia. – Być może doszło do zjawiska znanego pod nazwą „Taharrusz”. Jest to znane w krajach muzułmańskich, swojego rodzaju ukaranie kobiety za niegodziwe zachowanie w miejscu publicznym. Polega ono na grupowym molestowaniu – mówi Loranty, którego zdaniem Magdalena Żuk nie była świadoma tego, co stanie się, gdy przyleci do Egiptu. Ekspert uważa natomiast, że nie możemy powiedzieć tego samego o jej chłopaku, którego zachowanie w nagranej rozmowie wydaje się być momentami irracjonalne.

Zobacz także

Irracjonalne zachowanie partnera Magdaleny

– Mowa ciała Magdaleny może sugerować, że ktoś ją kontroluje, przez co nie może powiedzieć przed kamerą wszystkiego. Kluczowe w mojej ocenie są zwroty: „Oni mogą zrobić tu ze mną wszystko. Ja nie wrócę” – zwraca uwagę Loranty.

Dariusz Loranty jest byłym negocjatorem i nadkomisarzem policji w stanie spoczynku oraz ekspertem do spraw bezpieczeństwa Środkowoeuropejskiego Instytutu Badań i Analiz Strategicznych CIRSA (Central European Institute of Research and Strategic Analysis).

RadioZET.pl/strz