Zamknij

Szef MEN zdradził, jak będą wyglądać matury i egzaminy. Uczniowie bez maseczek

15.05.2020 10:08
Matura
fot. East News/Adam STASKIEWICZ

Dariusz Piontkowski szef MEN poinformował, że w piątek zostaną opublikowane wytyczne mówiące o tym, w jaki sposób zorganizować egzamin maturalny, egzamin ósmoklasisty, a także egzaminy zawodowe. Minister zapowiedział, że uczniowie nie będą mieli obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie egzaminów.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej przekazał w radiu WNET, że Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowuje wytyczne, które będą dotyczyć przeprowadzanie zbliżających się egzaminów. Minister poinformował, że zostaną one opublikowane w piątek. Znajdą się w nich m.in. takie informacje jak zasady dystansu społecznego oraz reguły dotyczące ustawiania ławek.

MEN przygotowuje wytyczne dotyczące egzaminów

"Tam też będziemy m.in. mówili o tym, że maseczki, które mamy używać w przestrzeni publicznej będą obowiązywały w tych momentach, gdzie poruszamy się w przestrzeni publicznej, gdy młodzież będzie szła do szkoły, czy zmierzała do sali egzaminacyjnej" - zapowiedział szef MEN. Piontkowski dodał, że zakrywanie nosa i ust nie będzie obowiązkowe w trakcie egzaminy.

Oczywiście ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie

- wyjaśnił Piontkowski.

Zobacz także

Minister edukacji narodowej zaznaczył, że brak tego obowiązku przyczyni się do zwiększenia komfortu zdających egzamin. Polityk dodał, że w tym roku egzaminy będą odbywać się tylko w formie pisemnej. 

Szef MEN dodał także, że w czwartek podpisał rozporządzenie. Dotyczy one ograniczenia funkcjonowania szkół, które będzie obowiązywać do 7 czerwca. W środę razem z premierem Mateuszem Morawieckim Piontowski zapowiedział od 25 maja przywrócenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas 1-3 - szkół podstawowych.

Zobacz także

Piontkowski poinformował także, że ma świadomość, że powrót do szkoły oczekiwany jest przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli.

Myślę, że za kilka dni, najpóźniej na przełomie maja i czerwca pan premier poinformuje, jaka będzie ostateczna decyzja. Chcielibyśmy, żeby choć na chwilę dzieci i młodzież mogli wrócić do szkoły. Czy będzie taka możliwość? Zobaczymy za jakiś czas

- skwitował minister.

Zobacz także

Dodał, że przepisy, które są realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, umożliwiają częściowy powrót do szkoły. "Od 25 maja umożliwiamy powrót dzieci klas 1-3. Co prawda, głównie w tej funkcji opiekuńczo-wychowawczej, ale i częściowo także dydaktycznej. Od tego samego czasu mówimy o konsultacjach, najpierw dla uczniów klas ósmych, maturzystów, a w kolejnych tygodniu o konsultacjach dla wszystkich uczniów, tak aby mogli spotkać się ze swoimi nauczycielami, zapytać się o te fragmenty materiału, które z ich punktu widzenia są trudniejsze, czy porozmawiać ocenach" - wyjaśnił Dariusz Piontkowski.

Zobacz także

Pod koniec kwietnia szef MEN poinformował, że egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca, a matury rozpoczną się 8 czerwca. Sesja maturalna potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne. W tym roku na maturze nie będzie egzaminów ustnych. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca. Ósmoklasiści, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu, będą go pisać w drugim terminie w dniach 7-9 lipca. Dla maturzystów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w czerwcu, dodatkową sesję zaplanowano od 8 do 14 lipca.

RadioZET.pl/PAP/Radio Wnet