Zamknij

Znamy prawdopodobną datę pogrzebu Pawła Adamowicza [AKTUALIZACJA]

Redakcja
15.01.2019 10:28
Znamy prawdopodobną datę pogrzebu Pawła Adamowicza [AKTUALIZACJA]
fot. PAP

Znamy prawdopodobną datę pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Według informacji Polskiej Agencji Prasowej Paweł Adamowicz zostanie pochowany w najbliższą sobotę, 19 stycznia. 

Informacje te potwierdziły się we wtorek wieczorem. Paweł Adamowicz zostanie pochowany w sobotę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Od wtorku do dnia pogrzebu w Gdańsku obowiązywać będzie żałoba – poinformowała rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Znana jest już oficjalna data pogrzebu prezydenta Gdańska. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej!

Podczas przedpołudniowego spotkania z mediami wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała z kolei za wszystkie wyrazy współczucia, solidarności i dobrych myśli po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza.

Zobacz także

– Przede wszystkim w imieniu rodziny pana prezydenta: żony Magdaleny, córek Antoniny i Teresy oraz brata Piotra, oraz rodziców Ryszarda i Teresy – mówiła Dulkiewicz.

Zaapelowała jednocześnie o uszanowanie prywatności rodziny.

Prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany prawdopodobnie w sobotę, 19 stycznia. To informacja podana nieoficjalnie przez PAP, którą miały przekazać źródła zbliżone do urzędu miejskiego.

Ogłoszenie żałoby narodowej na dzień pogrzebu Pawła Adamowicza zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Także wiele miast w geście solidarności opuszcza flagi do połowy masztów. Trzydniową żałobę wprowadziły m.in. Warszawa i Poznań, a także Gdynia i Sopot. Trwa od wtorku do czwartku, 17 stycznia.

Zobacz także

Podstaw do wprowadzania żałoby nie widział początkowo wojewoda pomorski.

– Wojewoda Dariusz Drelich nie ma podstaw prawnych, aby ogłosić w Gdańsku żałobę w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – poinformowała we wtorek rano jego rzeczniczka Małgorzata Sworobowicz.

Ostatecznie – po interwencji szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego – wojewoda zmienił zdanie i ogłosił żałobę na terenie całego województwa pomorskiego do dnia pogrzebu prezydenta Gdańska. Jak tłumaczyła później jego rzeczniczka, „w kontekście jednego miasta, wojewoda nie miał rzeczywiście takich formalnych możliwości”, postanowił jednak „w zaistniałej sytuacji” wprowadzić żałobę na terenie całego Pomorza.

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu. Trafił tam w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego stan był bardzo poważny, przeszedł poważną operację, lekarze walczyli o jego życie kilkanaście godzin.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ