Zamknij

Planował zamach w Polsce. Wcześniej był oskarżony o terroryzm, ale... wyszedł z aresztu

Redakcja
04.03.2019 15:22
Planował zamach w Polsce. Wcześniej był oskarżony o terroryzm, ale... wyszedł z aresztu
fot. M.WOJCIECHOWSKI/REPORTER/East News

ABW zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o planowanie zamachu terrorystycznego – poinformowały w poniedziałek polskie służby. Mężczyzna miał gromadzić informacje i pieniądze potrzebne do przeprowadzenia ataku. Jak się okazuje, zatrzymany w Radomiu Dawid Ł. niedawno wyszedł z aresztu. To ten sam człowiek, który został zatrzymany w 2015 roku pod zarzutem udziału w organizacji terrorystycznej i przeciw któremu toczy się proces.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zatrzymanie, nowe zarzuty i kolejny areszt. Bo Dawid Ł., podejrzany o przygotowywanie zamachu, czeka już na wyrok w innym procesie związanym z islamskim terroryzmem.

Dawid Ł. po raz pierwszy został zatrzymany w listopadzie 2015 roku na lotnisku w Oslo, gdzie przyleciał z Turcji. Wkrótce – w ramach ekstradycji – został przekazany stronie polskiej.

Zobacz także

Śledczy ustalili, że mężczyzna wrócił do Europy z Aleppo. Tam „w pewnym zakresie” - jak podaje prokuratura - brał udział w działaniach bojowych „Muzułmańskiego Ruchu Świt Syrii”. Miał też uczestniczyć w patrolach na terenach zajętych przez dżihadystów. Posiadał dokumenty, które pozwalały mu na swobodne poruszanie się po terenach zajętych wówczas przez organizacje terrorystyczne.

Dawid Ł. usłyszał zarzuty i trafił do aresztu.

Jego proces rozpoczął się po dwóch latach - w listopadzie 2017 roku - przed Sądem Okręgowym w Łodzi.

EN_01288272_0021
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Jak przypomina łódzka „Gazeta Wyborcza”, kilka miesięcy temu sąd postanowił jednak zwolnić Ł. z aresztu i pozwolił mu odpowiadać z wolnej stopy.

Teraz okazuje się, że mężczyzna prawdopodobnie od razu przystąpił do planowania ataku. 12 lutego br. został ponownie zatrzymany przez ABW.

Zobacz także

„Bezpośrednio po zatrzymaniu przeprowadzono czynności przeszukania, w toku których zabezpieczono obszerny materiał dowodowy. Analiza zabezpieczonych dowodów wskazuje, że Dawid Ł. zbierał informacje, a także gromadził środki finansowe, które miały być przeznaczone na sfinansowanie zaplanowanych przez niego działań przestępczych o charakterze terrorystycznym - głosi komunikat Prokuratury Krajowej.

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, w rozmowie z TVN24 poinformował, że „zagrożenie było realne, dlatego ABW zdecydowała się na zatrzymanie i postawienie razem z prokuraturą zarzutów” Dawidowi Ł.

- Śledztwo jest w fazie wyjaśniania okoliczności działania Dawida Ł. (…) Z uwagi na naturę tego śledztwa nie mówimy na razie o szczegółach, poczekajmy aż akt oskarżenia będzie gotowy, wtedy być może można będzie powiedzieć coś więcej o tej sprawie – mówił Stanisław Żaryn dla TVN24.

Zobacz także

Za przygotowywanie przestępstwa o charakterze terrorystycznym Dawidowi Ł. grozi 15 lat więzienia. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego czynu. Sąd na wniosek prokuratury zadecydował o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego.

RadioZET.pl/PAP/TVN24/ Gazeta Wyborcza/echodnia.pl/JŚ