Zamknij

Ciało 5-letniego Dawida ukryte w gęstej trawie. „Aby utrudnić jego znalezienie”

22.07.2019 12:56
Ciało 5-letniego Dawida ukryte w gęstej trawie. „Aby utrudnić jego znalezienie”
fot. MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

– Ciało 5-letniego Dawida zostało znalezione przez służby kryminalne. Ukryte było w gęstej trawie, można powiedzieć, że osoba, która je tam porzuciła, robiła wszystko, aby utrudnić jego odnalezienie – powiedział w poniedziałek rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

W sobotę stołeczna policja poinformowała, że na trasie A2 między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, w okolicach węzła Pruszków znaleziono ciało dziecka. W poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński potwierdził, że są to zwłoki 5-letniego Dawida. Zaznaczył też, że bliższe informacje w tej sprawie prokuratura przekaże w późniejszym terminie.

Zobacz także

Szczegóły odnalezienie ciała 5-letniego Dawidka

O szczegółach poszukiwania 5-letniego Dawida mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Podkreślił, że rozpoczęły się one od miejsca ujawnienia zwłok ojca i jego samochodu, a z każdy dniem ich teren był rozszerzany.

– Te poszukiwania wyglądały mniej więcej następująco: tyralierą szli policjanci, wspierani przez żołnierzy WOT, przez strażaków, przez społeczności lokalne, natomiast celem tej tyraliery jest odszukanie chłopca oczywiście jeszcze żywego, rannego. Za nimi – już teraz mogę to powiedzieć, wcześniej chociażby ze względu na szacunek do rodziny tego nie mówiliśmy – podążały grupy służb głównie kryminalnych, policjantów, którzy sprawdzali ten teren jeszcze bardzo dokładnie, ale już pod kątem ujawnienia śladów, które wskazywałyby np. na ukrycie zwłok – mówił.

„Osoba, która porzuciła zwłoki, robiła wszystko, aby utrudnić ich znalezienie”

Jak dodał, to właśnie policjanci z tej grupy sprawdzali teren „centymetr po centymetrze” i znaleźli zwłoki „ukryte w gęstej trawie”. – Można powiedzieć, że osoba, która tam porzuciła zwłoki, robiła wszystko, aby te zwłoki ukryć tak, aby utrudnić ich odnalezienie” – podkreślił rzecznik KGP.

Zobacz także

Dopytywany, czy był jakiś czynnik z zewnątrz, który pomógł w wytypowaniu miejsca, w którym spoczywało ciało chłopca, Ciarka zaprzeczył. „Nie było tutaj żadnego czynnika zewnętrznego, tylko i wyłącznie ogromna, trudna praca policjantów” – powiedział.

Rzecznik KGP podziękował jednocześnie matce chłopca, która z uznaniem wypowiedziała się o pracy służb.

– Jest to też na pewno podnoszące na duchu i policjantów, i przedstawicieli innych służb, że ta determinacja, ta konsekwencja w jakimś zakresie opłaciła się w ten sposób, że przynajmniej Dawidek będzie mógł mieć pogrzeb – podkreślił.

Zobacz także

„Składam podziękowania Służbom, które z ogromną determinacją, nie szczędząc środków i wysiłku prowadziły akcję poszukiwawczą” – napisała w oświadczeniu przekazanym TVN24 matka 5-letniego Dawida. „Dziękuję lokalnej Społeczności, Mediom i wszystkim tym, którym los mojego Synka nie był obojętny, którzy do końca okazywali wsparcie wierząc w szczęśliwe zakończenie” – dodała kobieta, prosząc pod koniec swego oświadczenia „o modlitwę”.

Poszukiwania 5-letniego Dawida

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego rozpoczęły się o północy 10 lipca, kiedy utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina.

Zobacz także

Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska około godziny 17.00 w środę. Według ustaleń policji tego samego dnia przed godziną 21.00 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg.

 

RadioZET.pl/PAP/