Zamknij

Dawid Żukowski wciąż zaginiony. Co wiemy do tej pory?

13.07.2019 15:21
5-letni Dawid Żukowski z Grodziska Mazowieckiego zaginiony. NOWE FAKTY
fot. Komenda Stołeczna Policji

5-letni Dawid Żukowski z Grodziska Mazowieckiego zaginął po tym, jak ojciec zabrał go z domu i odjechał. Po kilku godzinach na torach znaleziono ciało mężczyzny. 32-latek najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. Wciąż trwają zakrojone na szeroką skalę poszukiwania 5-latka.

5-letni Dawid Żukowski z Grodziska Mazowieckiego zaginął w środę. Poszukiwania dziecka trwają od północy. To wtedy zaginięcie Dawida zgłosiła na policję jego matka.

32-letni ojciec zabrał go z domu około godziny 17 i odjechał. Miał zawieźć syna do jego matki mieszkającej w okolicy Okęcia w Warszawie. Kilka minut przed godziną 21 służby odebrały informację, że ojciec dziecka nie żyje. Jak przekazał Radiu ZET rzecznik Komendanta Stołecznego Policji, komisarz Sylwester Marczak, mężczyzna najprawdopodobniej popełnił samobójstwo, rzucając się pod pociąg. W sprawie śmierci 32-latka wszczęto już śledztwo.

Zobacz także

Ojciec i matka Dawida Żukowskiego byli skonfliktowani?

Priorytetem służb jest teraz jednak odnalezienie 5-letniego Dawida. Jeszcze w czwartek w sprawę zaginięcia chłopca zaangażowała się ambasada rosyjska, bo jak się okazało, Dawid Żukowski ma polskie i rosyjskie obywatelstwo. Rosjanką jest matka chłopca. „Wydział konsularny ambasady monitoruje sytuację i jest w stałym kontakcie z polską policją, która prowadzi poszukiwania” - przekazał agencji TASS rzecznik ambasady Władimir Aleksandrow.

Kobieta i ojciec Dawida nie mieszkali razem. Z niepotwierdzonych ustaleń Onetu wynika, że 32-latek miał problemy finansowe i kłopoty z hazardem. Nieoficjalnie wiadomo też, że byli skonfliktowani. 32-latek miał stosować wobec Rosjanki przemoc. Policja weryfikuje, czy rodzinny konflikt mógł być motywem popełnienia samobójstwa przez ojca chłopca. 

Zobacz także

Zobacz także

Dawid Żukowski – trwa trzeci dzień poszukiwań chłopca

Akcja poszukiwawczą dziecka wszczęto w środę około północy, trwa ona do teraz – krótką przerwą zarządzono jedynie w nocy z czwartku na piątek. Jednak dziś nad ranem poszukiwania wznowiono. Do działań zaangażowano wszystkie możliwe służby. 5-latka szukają policjanci, zawodowi i ochotniczy strażacy, żołnierze obrony terytorialnej a także okoliczni mieszkańcy. Policja używa śmigłowców oraz psów tropiących. 

168-94443
fot. Komenda Stołeczna Policji

Wiadomo, że 32-latek podróżował szarą skodą fabią o numerze rejestracyjnym WGM 01K9. Samochód już znaleziono, ale policja prosi o kontakt wszystkich, którzy mogli go widzieć. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna mógł poruszać się na trasie pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a lotniskiem Okęcie.

Zobacz także

W piątek żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Terytorialnej, strażacy i policjanci utworzyli tyralierę i przeszukiwali 50-metrowy pas przy autostradzie A2 w okolicach węzła Konotopa.

Przeszukujemy teren od węzła Konotopa do Grodziska Mazowieckiego. Mamy informacje od świadków, że na tym odcinku widziano samochód ojca 5-letniego Dawida

powiedział w piątek oficer policji, który bierze udział poszukiwaniach

W poszukiwaniach 5-latka pomagają też służby z Niemiec. "Otrzymujemy niezwykle ważne wsparcie. Mówimy tutaj o specjalnie wyszkolonych psach. Przyjechali do nas policjanci z Drezna, z Niemiec, a ich psy są wykorzystywane do poszukiwania 5-letniego Dawida" - mówi rzecznik Komendy Stołecznej Policji, Sylwester Marczak.

W sobotę rozpoczęła się trzecia doba poszukiwań dziecka. Policja szczegółowo przeszukuje teren ok. 400 ha na trasie przejazdu ojca 5-letniego Dawida - poinformował w sobotę młodszy inspektor Grzegorz Prusak z Komendy Głównej Policji. Dodał, że w poszukiwaniach udział biorą m.in. policjanci kryminalni i 20-osobowa grupa ochotników. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że jeden z psów tropiących wyczuł zapach ojca dziecka, ale szybko porzucił ten trop.

Służby zwracają się o pomoc do wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu chłopca. Wszelkie zgłoszenia, nawet anonimowe, przyjmują policjanci Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Maz. tel. 22 755 60 10 (-11,-12,-13). Można również telefonować do najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Zobacz także

RadioZET.pl/Policja/Onet