Zamknij

Służby z zagranicy pomagają w poszukiwaniach Dawida. Akcja trwa drugą już dobę

12.07.2019 14:18
Dawid Żukowski z Grodziska wciąż zaginiony. W akcji poszukiwawczej pomagają Niemcy
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

Poszukiwania 5-letniego Dawida Żukowskiego z Grodziska Mazowieckiego trwają od nocy ze środy na czwartek. W akcji biorą udział setki funkcjonariuszy. Pomagają im również służby z Drezna. "Otrzymujemy niezwykle ważne wsparcie" - mówi rzecznik KSP.

Dawid Żukowski z Grodziska Mazowieckiego jest poszukiwany już drugą dobę. 5-latka szukają policjanci, strażacy z psami tropiącymi, wykorzystywane są tez drony. W poszukiwania chłopca zaangażowano Żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. „Obecnie na terenie gminy Ożarów Mazowiecki Dawida szuka blisko 200 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady OT” – przekazał  rzecznik prasowy WOT ppłk Marek PIETRZAK. W piątek pomagają też służby z Niemiec.

Otrzymujemy niezwykle ważne wsparcie. Mówimy tutaj o specjalnie wyszkolonych psach. Przyjechali do nas policjanci z Drezna, z Niemiec, a ich psy są wykorzystywane do poszukiwania 5-letniego Dawida

mówi Rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak

Jak podkreślił, to psy inaczej szkolone, niż te szkolone przez polską policję. "Mówimy nie o tropie, ale o zapachu poszukiwanej osoby" – dodał. Takie psy nawet po miesiącu mogą wykryć zapach i odnaleźć zaginioną osobę.

Zobacz także

Dawid Żukowski zaginiony - poszukiwania trwają drugą dobę

Od czwartku kilkuset funkcjonariuszy z różnych służb, przez całą noc i cały dzień dzień sprawdzało lokalizację miejsc, w których mógł się znajdować zaginiony 5-letni Dawid.

Sprawdziliśmy tysiąc hektarów i miejsca najbardziej prawdopodobne. Dzisiaj od rana jesteśmy wspierani przez straż pożarną państwową i ochotniczą, jak również przez Wojska Obrony Terytorialnej (...). To pozwala przyspieszyć nasze działania i jednocześnie pozwolić na szybsze znalezienie Dawida

Rzecznik dodał, że policja zwraca uwagę na takie miejsca jak punkt od samochodu do miejsca, w którym ojciec popełnił samobójstwo. "Ten teren był wczoraj sprawdzany, ale nie został sprawdzony w całości. Dzisiaj kontynuujemy działania" - przekazał rzecznik KSP.

Sprawdzamy wszystkie miejsca, w których mógł przebywać ojciec od godz. 17:00 do 20:52, czyli do godziny, w której otrzymaliśmy informację, że doszło do targnięcia się na życie mężczyzny. W tych miejscach analizujemy czas i możliwości pobytu - jak długo on trwał, jakie czynności mogły zostać wykonane - i to na podstawie tych ustaleń tworzymy różnego rodzaju hipotezy

Chodzi o teren Grodziska Mazowieckiego, obszar od miejsca, w którym mężczyzna pozostawił pojazd, do miejsca popełnienia przez niego samobójstwa wraz z terenem torowiska oraz węzła Konotopa.

Rzecznik ponowił apel,  aby osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, przejrzały nagrania z kamer samochodowych, zwłaszcza jeżeli w środę w godzinach między 17:00 a 21:00 jechały na odcinku od Grodziska do Warszawy Okęcia. Prosił też o zwrócenie uwagi - na nagraniach ze środy - na szarą skodę fabię o numerze rejestracyjnym WGM 01K9. Samochód, na miejscu pasażera od strony kierowcy, ma na szybie zasłonę przeciwsłoneczną z logo Zygzaka McQuinna, czerwonej wyścigówki z bajki "Auta". Zdjęcie samochodu udostępniono na Twitterze warszawskiej policji.

Wszelkie zgłoszenia na temat zaginionego Dawida, nawet anonimowe, można przekazywać policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim, tel. 22 755 60 10 (-11,-12,-13). Można też zatelefonować do najbliższej jednostki policji lub pod numer alarmowy 112.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP