Zamknij

5-letni Dawid ofiarą zemsty ojca? „Istnieje ryzyko, że pozbawił chłopca życia”

15.07.2019 07:32
Poszukiwania Dawida Żukowskiego
fot. PAP

Dawid Żukowski z Grodziska Mazowieckiego zaginął w środę. Poszukiwania 5-latka nie przynoszą rezultatu. Zdaniem ekspertów trudno wierzyć, że chłopiec odnajdzie się cały i zdrowy. „Ojciec zabrał dziecko chcąc zemścić się na żonie” – pisze „Rzeczpospolita”. 

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Dawid Żukowski został zabrany przez ojca z Grodziska Mazowieckiego około godziny 17 w środę. Według ustaleń policji tego samego dnia przed godziną 21 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg. Poszukiwania chłopca rozpoczęły się o północy w środę, kiedy utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina.

Policjanci i wspierające ich służby, m.in. strażacy i żołnierze WOT, przeszukiwali miejsca skrupulatnie wyselekcjonowane przez funkcjonariuszy. Sprawdzany był m.in. obszar od punktu w dzielnicy Łąki w Grodzisku, gdzie ojciec 5-latka zostawił samochód, do wysokości A2.

Wyznaczone tereny podzielono na sektory, które przeszukiwały pododdziały zwarte. Rzecznik stołecznej policji mówił wcześniej w niedzielę, że taktyka dotychczasowych poszukiwań może ulec zmianie.

Zobacz także

Dawid Żukowski ofiarą zemsty? 

Ojciec Dawida Żukowskiego dwie godziny przed popełnieniem samobójstwa kontaktował się z matką chłopca. Najpierw rozmawiali przez telefon, później mężczyzna wysłał kobiecie dramatycznego SMS-a„Już nigdy nie zobaczysz syna”. 

Poprzez oddzielenie dziecka od matki, mężczyzna chciał się na niej zemścić za swoje porażki i nieporozumienia rodzinne. To przykre, że wybrał tak tragiczny sposób na rozwiązanie swoich problemów. Kosztem dziecka, które potraktował jako kartę przetargową.

prof. Brunon Hołyst, kryminolog i suicydolog

Podobnie uważa dr Jerzy Pobocha, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej: Mężczyzna był w konflikcie z żoną i jego zachowanie mogło być elementem zemsty na niej, myślenia w rodzaju: ja nie będę żył, ale ty też nie będziesz miała dziecka. 

Niestety, istnieje ryzyko, że ojciec pozbawił chłopca życia.

EKSPERCI

Wszelkie zgłoszenia na temat zaginionego Dawida, nawet anonimowe, można przekazywać policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim, tel. 22 755 60 10 (-11,-12,-13). Można też zatelefonować do najbliższej jednostki policji lub pod numer alarmowy 112. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP