Mamy deficyt budżetowy najniższy w historii. Rosną wpływy z podatku VAT

Redakcja
22.06.2017 17:33
Mamy deficyt budżetowy najniższy w historii. Rosną wpływy z podatku VAT
fot. Adam Stępień/Agencja Gazeta

Premier Morawiecki ma powody do świętowania. Deficyt budżetowy po maju wyniósł 200 mln złotych. To 0,3 proc. kwoty deficytu zaplanowanej na cały 2017 rok, który według założeń ma wynieść 59,3 mld złotych. Rośnie konsumpcja i wpływy z podatku VAT. Eksperci mówią, że to najlepsze wskaźniki ekonomiczne od okresu transformacji. 

Eksperci są zgodni: takie dane po pięciu miesiącach są liczbami "bez precedensu". Do tej pory najlepsze liczby na maj odnotowano w 2008 roku. Wynosił 1,9 mld zł deficytu, co stanowiło niecałe 7 proc. planu na cały rok.

Liczby poprawiły się też znacząco w porównaniu z zeszłym rokiem. Według szacunkowych danych, między styczniem a majem 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 14,2 mld zł w porównaniu z tym samym okresem w 2016 roku.

Wzrastają też wpływy z podatku VAT. W ujęciu rocznym były wyższe o 30 proc. Oznacza to, że próby uszczelnienia systemu podatkowego przynoszą pozytywne efekty i można je nazwać sukcesem. Budżet z pewnością zyskuje też na dobrej koniunkturze w gospodarce.

Eksperci uważają, że opłaciło się trzymanie w ryzach wydatków. - W planie wykonania budżetu zapisano, że po maju wydatki powinni wynieść 149 mld zł, a wynoszą 143,5 mld - mówi w rozmowie z Business Insider Piotr Bielski, główny ekonomista BZ WBK. 

RadioZET.pl/Business Insider/KM