Zamknij

Defilada 3 maja 2019 - WARSZAWA: program, trasa, godzina, miejsce

Jolanta Waligora
29.04.2019 12:47
Defilada 3 maja 2019 - WARSZAWA: program, trasa, godzina, miejsce
fot. Mateusz Grochocki/EASTNEWS

Defilada wojskowa 3 maja 2019 w Warszawie i program wydarzeń, które będą miały miejsce w piątek w stolicy to informacje, które szczególnie interesują mieszkańców Warszawy, jak i turystów. Defilada 3 maja, w związku z 20. rocznicą przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicą członkostwa Polski w Unii Europejskiej, odbędzie się pod hasłem "Silni w sojuszach". Szczegółowy program defilady 3 maja 2019 w Warszawie zamieszczamy poniżej. 

Święto Konstytucji 3 Maja 2019 - defilada wojskowa w Warszawie. Jaki jest program wydarzeń? O której godzinie się rozpocznie? Jaką trasą przejdzie? Co czeka na uczestników wydarzenia? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i sprawdzamy szczegółowy program defilady 3 maja 2019 w Warszawie.

Defilada 3 maja 2019 w Warszawie - TRASA i GODZINA 

Wiele osób, które chcą wziąć udział w piątkowych wydarzeniach organizowanych w stolicy, szuka przede wszystkim informacji o trasie defilady 3 maja 2019. Defilada wojskowa odbędzie się w Warszawie na Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Parada wojskowa i służb mundurowych oraz przejazd pojazdów rozpocznie się o godzinie 14:00 na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową.

Dodatkowo w rejonie Parku Fontann oraz na Bulwarach Wiślanych  będzie można spróbować wojskowej grochówki. Z kolei na stoiskach promocyjnych, które są organizowane w ramach kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" będzie można porozmawiać z żołnierzami o służbie w Wojsku Polskim.

Wstęp bezpłatny!

MON finansuje wielką defiladę wojskową 3 maja, a wstrzymuje finansowanie biuletynu kombatantów AK 

Defilada 3 maja 2019 - Warszawa: PROGRAM wydarzeń 

Program defilady wojskowej 3 maja 2019 w Warszawie, jak i atrakcje, które będą czekać na uczestników wydarzenia, są już znane. 

W defiladzie 3 maja 2019 "Silni w sojuszach" weźmie udział  blisko dwa tysiące osób, w tym żołnierze z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Będą pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz poczty sztandarowe krajowe i zagraniczne. W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilują funkcjonariusze innych służb - Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i  Lotniczej Akademii Wojskowej.  

W defiladzie 3 maja 2019 lądowej przejedzie ponad 200 pojazdów. Najnowszy sprzęt zaprezentuje Wojsko Polskie, Policja, Państwowa Straż Pożarna. Wśród pojazdów, które zobaczymy na Wisłostradzie pojawią się m. in.: samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Pojawią się też transportery opancerzone sojuszniczych armii: brytyjskie Panthery oraz amerykański Stryker oraz System Patriot. Wśród pojazdów gąsiennicowych zaprezentują się czołg Leopard 2A5 oraz wozy zabezpieczenia technicznego. Będą najnowsze wozy Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji i Straży Granicznej.

Z kolei nad głowami gości przeleci prawie 80 statków powietrznych – samolotów i śmigłowców. Wśród nich najnowsze śmigłowce Policji S-70i Black Hawk oraz śmigłowce Wojska Polskiego: Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Będziemy mogli podziwiać także samoloty z biało-czerwoną szachownicą - F–16, TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346. Podniebną część defilady rozpocznie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie sześciu maszyn. Pokazy zakończy przelot samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737 w eskorcie myśliwców.

Poniżej przedstawiamy spot, zapowiadający defiladę wojskową 3 maja 2019.

Święto Konstytucji 3 Maja - kiedy i jak obchodzimy święto narodowe?

RadioZET.pl/gov.pl/JW