Zamknij

Duda o polskich żołnierzach: Obronili Europę przed "czerwoną zarazą"

Redakcja
15.08.2018 14:41
Andrzej Duda
fot. PAP

Bitwa Warszawska to historia naszego zwycięstwa, naszej wielkiej dumy przed całym światem, bo Polacy, polscy żołnierze obronili wtedy Europę przed "czerwoną zarazą". Kto wie, co by się stało gdyby nie męstwo polskich żołnierzy - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W środę przed godz. 14 Wisłostradą wyruszyła Wielka Defilada Niepodległości. Tworzy ją ponad 1000 żołnierzy, 900 rekonstruktorów oraz ok. dwustu pojazdów. Defiladę uświetnia około 100 samolotów i śmigłowców, które przelecą wzdłuż Wisły. To kulminacyjny punkt obchodów Święta Wojska Polskiego.

Prezydent mówił podczas uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego, że ci, którzy w 1920 r. stanęli do obrony kraju byli do tego w większości przygotowani. Podkreślał, że byli to ludzie, którzy przeszli przeszkolenie wojskowe, byli niejednokrotnie wcześniej żołnierzami I wojny światowej, którzy byli na jej frontach, którzy wiedzieli jak posługiwać się bronią. - Polska miała wtedy szczęście, że dysponowała wówczas tak wielką liczbą ludzi przeszkolonych bojowo - ocenił.

Podkreślał, że "to oni własną piersią, do wyszkolenia dokładając bohaterstwo i niezłomność, obronili nasz kraj, pokonali Armię Czerwoną i dzięki temu Rzeczypospolita mogła zacząć odbudowywać się z ruin".

- To jest wielka nasza historia, historia naszego zwycięstwa, naszej wspaniałej Victorii, historia naszej wielkiej dumy, nie tylko w kraju, dumy przed całym światem. Bo Polacy, polscy żołnierze, chłopcy, obronili wtedy Europę ''czerwona zarazą''. Kto wie, co by się stało gdyby nie męstwo polskich żołnierzy, którzy zatrzymali Sowietów na przedpolach Warszawy - mówił Andrzej Duda. Podkreślał, że "męstwo polskich żołnierzy, naszych pradziadów, zapobiegło wtedy katastrofie", a Bitwa Warszawska to "była jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata". 

Wydatki na obronność

Andrzej Duda podkreślił, że polscy żołnierze zasługują na to, by mieć nowoczesną broń, która uplasuje ich wśród najlepiej wyposażonych armii świata. - Zasługują na to wreszcie, by móc bronić ojczyzny jak najbardziej bezpiecznie dla siebie, bo nie ma nic cenniejszego niż życie żołnierza. Żołnierz w tym wszystkim jest najważniejszy - powiedział Andrzej Duda. 

Zobacz także

- Uważam, że powinniśmy podnosić wydatki na obronność szybciej niż to pierwotnie zaplanowaliśmy - oświadczył Andrzej Duda. Jak zaznaczył, planowaliśmy to zrobić do 2030 r., ale gdyby sytuacja gospodarcza pozwoliła na to, to powinniśmy wytężyć siły, "aby podnieść te wydatki do 2,5 proc. PKB do roku 2024".

Według niego, jest to cel "bardzo ambitny", ale - jak wskazał prezydent - "modernizacja polskiej armii jest potrzebna, jest potrzebą palącą".

RadioZET.pl/PAP/DG