Ustawa degradacyjna. Czy grób Jaruzelskiego zostanie przeniesiony?

Redakcja
11.03.2018 12:58
Ustawa degradacyjna. Czy grób Jaruzelskiego zostanie przeniesiony?
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

W sobotniej rozmowie z Łukaszem Konarskim córka gen. Jaruzelskiego zasugerowała, jakie mogą być dalsze kroki podejmowane w sprawie degradacji jej ojca. – To nie tylko „zdejmowanie generała”, ale próba pozbycia się ojca z Powązek, zapewne udana - mówiła. Do słów Moniki Jaruzelskiej odniósł się niedzielny gość Radia ZET - Jarosław Sellin. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nie ma planów przeniesienia grobu Wojciecha Jaruzelskiego z Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach. Według wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosława Sellina, o takich planach nie mówi się w środowisku rządowym.    

- Ja o takiej historii słyszę od Pani Moniki Jaruzelskiej - mówił Sellin w Radiu ZET. Wiceminister podkreślił, że wśród swoich "kolegów i koleżanek" nigdy nie zauważył rozmów na temat przeniesienia grobu. 

Zdaniem Jarosława Sellina tzw. ustawa degradacyjna zostanie podpisana w najbliższym czasie. - Myślę, że to tylko kwestia techniczna, kwestia znalezienia czasu, żeby złożyć pakiet podpisów pod tą ustawą - stwierdził Sellin.   

Monika Jaruzelska: Nie będę bawiła się grobem ojca

– Kiedy będzie takie postanowienie, że mam to zmienić, to nie będę walczyć – powiedziała w Radiu ZET Monika Jaruzelska pytana, czy zmieni napis na grobie ojca po wejściu ustawy degradacyjnej w życie.

Zobacz także

Wojciech Jaruzelski pochowany jest na Wojskowych Powązkach, a na grobie widnieje napis: „Generał Wojciech Jaruzelski. Żołnierz”. Zgodnie z uchwaloną przez parlament ustawą degradacyjną zostanie pozbawiony stopnia generalskiego.

– Nie wiem jeszcze, jaki napis dam, czy będzie to dowódca zwiadu konnego, bohater II wojny światowej, prezydent czy też zostawię generał, tylko zdegradowany przez rząd PiS w 2018 roku. Mówię to trochę sarkastycznie, bo nie będę bawiła się grobem ojca – podkreśliła Monika Jaruzelska.

Całą rozmowę Łukasza Konarskiego z Jarosławem Sellinem możesz zobaczyć tutaj.

RadioZET.pl/DG