Dekomunizacja w stolicy. Radni PO skrażą decyzję o zmianie nazw ulic

Redakcja
16.11.2017 12:10
Warszawa
fot. East News

Wraca sprawa dekomunizacji ulic w Warszawie. Stołeczni radni z PO zgłoszą w czwartek na Radzie Warszawy projekty uchwał zaskarżające decyzje wojewody dotyczące zmiany nazw 47 ulic w stolicy.

Czy wrócą aleje Armii Ludowej i Dąbrowszczaków i inne zdekomunizowane nazwy ulic? O tym zdecyduje Wojewódzki Sąd Administracyjny. Radni platformy przekonują, że wojewoda naruszył przepisy ustawy. Ale jeśli sąd się z tym nie zgodzi, mają tez plan B. Np. nadać tym 47 ulicom nowe nazwy uchwałą rady miasta. Choć tu trudno byłoby przywrócić te zdekomunizowane nazwy.

Zobacz także

Radni zapewniają, że konsultacje z mieszkańcami wykazały, że warszawiacy chcą starej Armii Ludowej czy Dąbrowszczaków. Wojewoda jednak uważa, że rada miała rok na zmianę i nic nie zrobiła i teraz ulice muszą nosić nazwy nowych patronów ustalonych przez wojewodę: Lecha Kaczyńskiego, Grzegorza Przemyka czy Anny Walentynowicz.

Rada Warszawy zdekomunizowała tylko 6 nazw ulic, zmieniając jednak same imiona patronów, nazwiska pozostawiając bez zmian. Np. Juliana Bruna zastąpił filozof Giordano Bruno.

Zobacz także

RadioZET.pl/MaG/MP