Dekomunizacja w stolicy. Radni PO skrażą decyzję o zmianie nazw ulic

Mikołaj Pietraszewski
16.11.2017 12:10
Warszawa
fot. East News

Wraca sprawa dekomunizacji ulic w Warszawie. Stołeczni radni z PO zgłoszą w czwartek na Radzie Warszawy projekty uchwał zaskarżające decyzje wojewody dotyczące zmiany nazw 47 ulic w stolicy.

Czy wrócą aleje Armii Ludowej i Dąbrowszczaków i inne zdekomunizowane nazwy ulic? O tym zdecyduje Wojewódzki Sąd Administracyjny. Radni platformy przekonują, że wojewoda naruszył przepisy ustawy. Ale jeśli sąd się z tym nie zgodzi, mają tez plan B. Np. nadać tym 47 ulicom nowe nazwy uchwałą rady miasta. Choć tu trudno byłoby przywrócić te zdekomunizowane nazwy.

Radni zapewniają, że konsultacje z mieszkańcami wykazały, że warszawiacy chcą starej Armii Ludowej czy Dąbrowszczaków. Wojewoda jednak uważa, że rada miała rok na zmianę i nic nie zrobiła i teraz ulice muszą nosić nazwy nowych patronów ustalonych przez wojewodę: Lecha Kaczyńskiego, Grzegorza Przemyka czy Anny Walentynowicz.

Rada Warszawy zdekomunizowała tylko 6 nazw ulic, zmieniając jednak same imiona patronów, nazwiska pozostawiając bez zmian. Np. Juliana Bruna zastąpił filozof Giordano Bruno.

RadioZET.pl/MaG/MP