Zamknij

Delta - nowe objawy zakażenia koronawirusem. To już nie utrata węchu i smaku

19.09.2021 20:34
Test na koronawirusa
fot. Jakub Walasek/REPORTER

Wariant Delta koronawirusa stał się już dominujący na całym świecie. Objawy ''mutacji indyjskiej'' różnią się od tych, które były charakterystyczne dla pierwotnej postaci Covid-19 – ostrzega prof. Dariusz Maciejewski, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Intensywnej Terapii. 

Wariant  Delta wirusa SARS-CoV-2 pojawił się pod koniec 2020 roku w Indiach w stanie Maharashtra. Nowy wariant koronawirusa szybko rozprzestrzenił się w regionie, a następnie na całym świecie, wypierając brytyjską mutację Covid-19.

Charakterystyczne dla pierwotnej postaci koronawirusa objawy, takie jak kaszel oraz zaburzenia węchu i smaku rzadziej występują w przypadku kolejnych wariantów. Prof. Dariusz Maciejewski w rozmowie z ''Dziennikiem Zachodnim'' wyjaśnił, jakie są objawy choroby w mutacji Delta. 

Delta - objawy koronawirusa przypominają grypę

Wariant Delta, który jest mniej podatny na przeciwciała neutralizujące wytworzone podczas wcześniejszej infekcji Covid-19 lub pod wpływem szczepionki, daje objawy przypominające grypę. 

– Pierwszym objawem jest ból głowy, później pojawia się ból gardła, często z katarem i wysoką temperaturą, ale nie ma zaburzeń typu zaburzenia węchu czy smaku. Natomiast w dalszej części trwania wariantu Delty sporo jest objawów gastrycznych - nudności, bóle brzucha, brak apetytu czy bóle mięśniowo-stawowe. Te objawy pojawiają się jako objawy towarzyszące objawom grupowym i często są z grypą mylone – powiedział Krajowy Konsultant w Dziedzinie Intensywnej Terapii.

Ekspert dodał, że coraz częstszymi objawami zakażenia mutacją Delta są zaburzenia słuchu, kichanie oraz objawy pseudoanginowe. – Nie sądzę, żebyśmy musieli uczulać ludzi na jakieś specyficzne objawy, ale na to, żeby w nadchodzącym sezonie grypowym nie lekceważyli objawów grypowych o większym nasileniu niż normalnie, szczepili się na grypę i szczepionkami przeciwko Covid-19 – dodał prof. Maciejewski.

RadioZET.pl/Dziennik Zachodni