Zamknij

Delta atakuje głównie na Pomorzu. Mutacja indyjska dominuje w Polsce

30.07.2021 14:45
Mutacja Delta w Polsce
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Siedem nowych przypadków mutacji Delta koronawirusa odnotowano w Polsce w ciągu ostatnich pięciu dni - podało Ministerstwo Zdrowia. Zanotowano je w woj. pomorskim i wielkopolskim. W sumie do tej pory odnotowano 263 zakażenia tzw. wariantem indyjskim.

Delta została po raz pierwszy zdiagnozowana w maju tego roku w Indiach. Od tego momentu ten szczep koronawirusa rozprzestrzenił się w innych częściach świata. Aktualnie odpowiada za większość nowych przypadków zakażeń m.in. w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. 

Zdaniem naukowców wariant Delta jest najbardziej agresywnym szczepem wirusa SARS-CoV-2. Może on wywoływać znacznie poważniejsze objawy choroby Covid-19, niż w przypadku pozostałych mutacji. Ministerstwo Zdrowia przekazało serwisowi RadioZET.pl najnowsze dane dotyczące wykrytych przypadków zakażenia nowymi wariantami.

Wariant Delta w Polsce. Gdzie nowe przypadki?

W dniach 27-30 lipca w całej Polsce odnotowano siedem nowych zakażeń mutacją Delta. Najwięcej przypadków (6) wykryto w woj. pomorskim, a jedną w woj. wielkopolskim. Do tej pory polskie służby sanitarne odnotowały 263 zakażenia tzw. wariantem indyjskim. 

Najwięcej, bo 48 przypadków, odnotowano w woj. pomorskim. O osiem mniej wykryto w woj. wielkopolskim, a 39 przypadków potwierdzono w woj. zachodniopomorskim. 

Wariant Delta w Polsce
fot. Ministerstwo Zdrowia

Według GISAID (międzynarodowa baza danych zbierająca dane o genetycznym pochodzeniu wirusów), w ciągu ostatnich czterech tygodni odnotowano w Polsce 76 nowych przypadków zakażenia Deltą. Dla porównania - w tym samym czasie odnotowano 26 nowych przypadków tzw. wariantu brytyjskiego (Alfa) i 2 tzw. wariantu brazylijskiego (Gamma).

Wariant Delta w Polsce
fot. Ministerstwo Zdrowia

Niedzielski ostrzega przed Deltą

W czasie piątkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wariant Delta stanowi więcej niż połowę przypadków wśród zakażeń. - Wariant ten ma 60 proc. udziału w liczbie zakażeń w ciągu miesiąca. Staje się wariantem dominującym w Polsce. W ostatnim tygodniu parametry opisujące udział wariantu Delta w całej liczebnie badanych próbek dochodzi do 80 - powiedział.

Przyznał, że te dane nie zaskakują, biorąc pod uwagę monitoring sytuacji epidemicznej z Austrii, Niemczech, czy Szwecji. - Zarówno w Austrii, jak i w Szwecji poziom Delty w ostatnich badaniach jest rzędu 93 procent. Natomiast w Niemczech - mamy 90 proc. Powoli zbliżamy się w Polsce do tych parametrów wysokich, które są odnotowywane w krajach europejskich - powiedział minister zdrowia.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania potwierdziły 153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły dwie osoby z COVID-19.

RadioZET.pl/PAP