Instrukcja dla księży: czego nie wolno robić z dziećmi. Stworzyła ją jedna z diecezji

Redakcja
28.09.2018 15:29
pedofilia w Kościele
fot. East News

Diecezja Warszawsko – Praska instruuje księży! W przygotowanej broszurze informuje, jakie zachowania wobec dzieci są zakazane.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Stosowanie kar cielesnych, spotkania w pojedynkę w pokoju księdza, czy „erotyzowanie języka” - to niektóre z zakazów, jakie znalazły się w instrukcji dla duchownych, wydanej przez kurię.

Gazeta Wrocławska, która pisze o sprawie, przytacza też słowa biskupa Romualda Kamińskiego, który zaprezentował biuletyn: „Ochronę dzieci i młodzieży traktuję jako priorytet. Przepraszam wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób zostały skrzywdzone przez duchownych. Pragnę uczynić wszystko, aby poczuły się znowu bezpiecznie we wspólnocie Kościoła i odzyskały zaufanie”.

Zobacz także

Przygotowana przez kurię instrukcja szczegółowo określa prawa dzieci i młodzieży i wskazuje, w jaki sposób nie wolno się wobec nich zachowywać. Można w niej przeczytać  m.in., że „nietykalność cielesna dzieci i młodzieży jest nienaruszalna”. Kuria zabrania też księżom „częstowania podopiecznych alkoholem, papierosami, środkami psychoaktywnymi”.

Do stosowania tych zasad zobowiązani są wszyscy duchowni w parafiach.

RadioZET.pl/Gazeta Wrocławska/JŚ