Zamknij

W kalendarzu pojawi się kolejny długi weekend? Petycja trafiła do Senatu

Redakcja
10.02.2018 10:38
W kalendarzu pojawi się kolejny długi weekend? Petycja trafiła do Senatu
fot. Pixabay

Jest szansa na kolejny długi weekend w kalendarzu. Działacze społeczni z Fundacji Naukowej Katolików „Eschaton” walczą o przywrócenie wolnego w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego – informuje "Rzeczpospolita".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz inicjatywę Fundacji Naukowej Katolików "Eschaton"?

Liczba głosów:

Zielone Świątki to polska ludowa nazwa święta majowego lub czerwcowego. Drugi dzień Zesłania Ducha Świętego wypada 50 dni po Wielkiej Niedzieli. To właśnie ten dzień Fundacja Naukowa Katolików "Eschaton" chce ustanowić wolnym od pracy. 

''Czas najwyższy powrócić do polskiej, chrześcijańskiej tradycji narodowej i zmyć hańbę komunizmu z polskiego kalendarza, aby wszyscy Polacy cieszyli się przywracanymi kolejnymi świątecznymi dniami ustawowo wolnymi od pracy'' - argumentuje w petycji skierowanej do Senatu prezes fundacji Mariusz Tytko.

Zobacz także

Drugi dzień Zielonych Świątek był już w Polsce dniem wolnym w latach 1925-1951. O zniesieniu tej reguły zadecydowały władze komunistyczne. Działacze społeczni zauważają, że święto jest dniem wolnym m.in. w Holandii, Szwajcarii i Niemczech. 

Do pomysłu sceptycznie odniósł się senator Platformy Obywatelskiej. - Wolałbym iść w stronę wydłużania urlopów w Polsce - powiedział cytowany przez „Rzeczpospolitą'' Jan Rulewski. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/DG