Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

W kalendarzu pojawi się kolejny długi weekend? Petycja trafiła do Senatu

10.02.2018 10:38
xxx wiadomosci

Jest szansa na kolejny długi weekend w kalendarzu. Działacze społeczni z Fundacji Naukowej Katolików „Eschaton” walczą o przywrócenie wolnego w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego – informuje "Rzeczpospolita".

W kalendarzu pojawi się kolejny długi weekend? Petycja trafiła do Senatu fot. Pixabay

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz inicjatywę Fundacji Naukowej Katolików "Eschaton"?

Zielone Świątki to polska ludowa nazwa święta majowego lub czerwcowego. Drugi dzień Zesłania Ducha Świętego wypada 50 dni po Wielkiej Niedzieli. To właśnie ten dzień Fundacja Naukowa Katolików "Eschaton" chce ustanowić wolnym od pracy. 

''Czas najwyższy powrócić do polskiej, chrześcijańskiej tradycji narodowej i zmyć hańbę komunizmu z polskiego kalendarza, aby wszyscy Polacy cieszyli się przywracanymi kolejnymi świątecznymi dniami ustawowo wolnymi od pracy'' - argumentuje w petycji skierowanej do Senatu prezes fundacji Mariusz Tytko.

Drugi dzień Zielonych Świątek był już w Polsce dniem wolnym w latach 1925-1951. O zniesieniu tej reguły zadecydowały władze komunistyczne. Działacze społeczni zauważają, że święto jest dniem wolnym m.in. w Holandii, Szwajcarii i Niemczech. 

Do pomysłu sceptycznie odniósł się senator Platformy Obywatelskiej. - Wolałbym iść w stronę wydłużania urlopów w Polsce - powiedział cytowany przez „Rzeczpospolitą'' Jan Rulewski. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/DG 

Oceń
Tagi