Zamknij

Do Sejmu trafił wniosek prezydenta o ponowne rozpatrzenie ustawy degradacyjnej

Redakcja
04.04.2018 15:07
Jaruzelski i Kiszczak
fot. Archiwum RadioZET.pl

Do Sejmu trafił wniosek prezydenta o ponowne rozpatrzenie tzw. ustawy degradacyjnej. Zasada zaufania do państwa wymaga, aby decyzja ws. pozbawienia stopnia wojskowego była podejmowana indywidualnie, ustawa degradacyjna wprowadza odpowiedzialność zbiorową — napisał w uzasadnieniu Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że podziela w pełni „motywy historyczne oraz aksjologiczne wyrażone w preambule do ustawy” i nie ma wątpliwości, że aktami o najwyższym stopniu niesprawiedliwości i karygodności były działania mające na celu zwalczanie polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1943-1956. Wniosek Dudy trafił już do marszałka Sejmu.

Ustawa degradacyjna

Prezydent zawetował ustawę degradacyjną, mimo że o osobach, które miałyby stracić swoje stopnie, opowiada się jednoznacznie źle. — Zachowania i czyny objęte ustawą nie tylko dzisiaj wywołują jednoznacznie negatywną ocenę moralną i prawną. Stanowiły one naruszenie pryncypiów cywilizacji europejskiej. Nie budzi wątpliwości, że Rzeczpospolita Polska, jako państwo wolne i suwerenne, powinna wyciągnąć konsekwencje wobec tych, którzy zwalczając działalność na rzecz niepodległego państwa, naruszali podstawowe prawa i wolności człowieka — czytamy we wniosku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Duda zawetował ustawę degradacyjną

Głowa państwa nie zgadza się z niektórymi zapisami ustawy. Chodzi m.in. o to, że członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego tracą z mocy prawa stopień wojskowy. To zdaniem prezydenta jest bliskie zasadzie odpowiedzialności zbiorowej. Takie przypadki, zdaniem Dudy powinny być rozstrzygane pojedynczo. — Zasada zaufania do państwa oraz nakaz równego traktowania obywateli przez władze publiczne wymagają, by w każdym przypadku decyzja w sprawie pozbawienia stopnia wojskowego była podejmowana indywidualnie, w oparciu o jasno określone kryteria, w sposób pozwalający na obiektywną ocenę czynów danej osoby oraz z poszanowaniem prawa do przedstawienia własnego stanowiska przez nią albo członka jej rodziny lub zainteresowanego stowarzyszenia, w przypadku pośmiertnego pozbawienia stopnia wojskowego — czytamy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz