Jest akt oskarżenia przeciw znanemu polskiemu biznesmenowi. Chodzi o milionowe kwoty

Redakcja
03.01.2018 07:02
Karkosik
fot. East News

Jest akt oskarżenia przeciwko znanemu inwestorowi giełdowemu Romanowi Karkosikowi. Prokuratura oskarża go - i jeszcze dwie osoby - o manipulacje giełdowe akcjami spółki Krezus. Miało do tego dojść 6 lat temu. Oskarżonym grozi do 5 lat więzienia i do 5 milionów złotych grzywny.

Według śledczych oskarżeni mieli napędzić popyt na akcje, składając przez swoje Domy Maklerskie masowo zlecenia kupna. Sami posiadali akcje spółki Krezus, więc praktycznie zawarli transakcje sami ze sobą na kwotę ponad 46 milionów złotych.

Wprowadzili innych inwestorów w błąd, bo taka masa zleceń kupna zadziałała jak przysłowiowy "lep na muchy" na innych graczy. Romanowi Karkosik i spółce udało się wywindować kurs akcji o ponad 143 procent i zarobić wysokie sumy. Zawiadomienie o przestępstwie złożyła Komisja Nadzoru Finansowego.

Roman Karkosik to inwestor giełdowy, działający przez lata w różnych branżach, a także jeden z najbogatszych polskich przedsiębiorców, regularnie plasujący się w czołówce rankingu tygodnika "Wprost" - jego majątek szacowany jest na ok. 2 mld złotych.

RadioZET.pl/MaG/MP