Zamknij

„Dobrzy esbecy” skarżą Polskę. „Nie mogą liczyć na sprawiedliwy proces”

Redakcja
27.08.2018 12:29
„Dobrzy esbecy” skarżą Polskę. „Nie mogą liczyć na sprawiedliwy proces”
fot. LEON STANKIEWICZ/REPORTER

Tzw. dobrzy esbecy skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Grupa byłych funkcjonariuszy służb PRL, dotkniętych ustawą dezubekizacyjną, odwoła się do Trybunału od obniżenia im emerytur. W ustawie zapisano dwa wyjątki – emerytury mogą nie być obniżane, jeśli ktoś współpracował ze służbami bardzo krótko albo jeśli ktoś współpracował potajemnie z organizacjami niepodległościowymi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Dobrzy esbecy” odwołują się do trybunału, mimo że zwykle organ ten rozpatruje skargi dopiero po wykorzystaniu całej drogi sądowej we własnym kraju. Jednak są od tego wyjątki, np. gdy trybunał uzna, że skarżący nie mogą liczyć na sprawiedliwy proces, a tak właśnie uważają „dobrzy esbecy”.

Byli funkcjonariusze służb PRL złożyli odwołania w kraju, ale nie są one rozpatrywane, bo ustawa dezubekizacyjna została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego – zgodnie z kolejką Trybunał zajmie się nią za dwa lata. A, jak mówią poszkodowani, Państwu taka sytuacja jest na rękę. 

Zobacz także

Obcięcie świadczeń, które dotknęło niemal 40 tysięcy osób, to oszczędność dla budżetu państwa w wysokości 700 milionów złotych rocznie.

Proces przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka znów może przywrócić temat praworządności w Polsce na arenie międzynarodowej.

RadioZET.pl/mas/DG