Zamknij

Pobił i znieważył Ukraińca, groził gwałtem jego współlokatorkom. Usłyszał wyrok

Redakcja
09.02.2018 07:25
Sąd
fot. Flickr

Sąd w Świdnicy skazał 24-letniego mężczyznę na karę więzienia za znieważenie i pobicie obywatela Ukrainy. Wyrok usłyszał także jego ojciec, który uczestniczył w bójce.

Incydent opisany przez wrocławską „Gazetę Wyborczą” miał miejsce we wrześniu ubiegłego roku w Żarowie (woj. dolnośląskie). Patryk S. zaatakował na klatce schodowej Dymitra D., który mieszkał w tym samym bloku. Zaczął go znieważać na tle narodowościowym, szarpać, bić i grozić. Zapowiadał też, że zgwałci jego współlokatorki, również Ukrainki.

Zobacz także

W pewnym momencie do bójki dołączył się ojciec napastnika Mirosław S. Poszkodowanemu udało się wyswobodzić i ukryć w swoim mieszkaniu, co jednak nie uspokoiło krewkiego Patryka S. Wziął ze swojego mieszkania siekierę i próbował, rozwalając drzwi, włamać się do lokalu Ukraińca. Przez ten czas ciągle groził i znieważał cudzoziemców.

Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu, która zajęła się sprawą, oskarżyła Patryka S. o pobicie ze znieważeniem, groźby na tle narodowościowym i zniszczenie drzwi. Jego ojcu postawiono zarzut pobicia. Obaj usłyszeli wyroki w procesie przeprowadzonym przez sąd w Świdnicy — pierwszy otrzymał łącznie 1,2 roku pozbawienia wolności, drugi zaś 6 miesięcy więzienia z warunkowym umorzeniem na dwa lata. Musi również listownie przeprosić pokrzywdzonych oraz wpłacić tysiąc złotych na rzecz Funduszu Pomocy Poszkodowanym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Zobacz także

— Nie było, nie ma i nie będzie przyzwolenia z naszej strony na takie zachowania. Niedopuszczalne są przypadki agresji wobec drugiego człowieka. Mieszkamy i żyjemy w jednej gminie i nie ma tutaj zgody na nietolerancję wobec innych ludzi — powiedział „GW” burmistrz Żarowa Leszek Michalak.

RadioZET.pl/wroclaw.wyborcza.pl/MP