Zamknij

Lufthansa chce budować na Dolnym Śląsku, mieszkańcy i ekolozy protestują

Redakcja
08.03.2017 18:12
Lufthansa
fot. Wikimedia.Commons

Mieszkańcy gminy Środa Śląska protestują przeciwko budowie zakładu Lufthansy i General Electric w pobliżu ich domów. W środę burmistrz podpisał pozytywną dla inwestycji decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Teraz spółka może ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Burmistrz Środy Śląskiej w województwie dolnośląskim podpisał dokument o uwarunkowaniach środowiskowych dla inwestycji Lufthansy i GE. Spółka tych firm chce wybudować na terenie gminy serwis silników lotniczych. Teraz potrzebuje jeszcze pozwolenia na budowę od starosty powiatu średzkiego. 

Inwestycji tej sprzeciwiają się mieszkańcy okolicznych wiosek, którzy obawiają się znaczącego pogorszenia jakości powietrza. Protestujący jako Stowarzyszenie Ekologiczna Wieś, oprócz planowania dalszych manifestacji, zamierzają odwołać się od decyzji burmistrza.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Ekolodzy twierdzą, że inwestor zafałszował poziomy emitowanych zanieczyszczeń, dlatego złożą odpowiednie pisma do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Może to opóźnić start inwestycji wartej ponad miliard złotych, gdzie prace ma znaleźć ponad 600 osób. Rekrutacja, mimo protestów i braku odpowiednich dokumentów, już trwa.

RadioZET.pl/GW/MP