Zamknij

Dwa ciała znalezione w mieszkaniu w Świebodzicach. Kolejne ofiary zatrucia czadem

Redakcja
06.02.2019 14:41
Dwa ciała znalezione w mieszkaniu w Świebodzicach. Kolejne ofiary zatrucia czadem
fot. Shutterstock

Dwie dorosłe osoby zatruły się śmiertelnie tlenkiem węgla w Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Ich ciała odkryto w mieszkaniu przy ul. Słowackiego po interwencji straży pożarnej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak powiedział PAP Paweł Szydłowski z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, strażacy zostali wezwani do interwencji w Świebodzicach po informacji z Centrum Powiadomienia Ratunkowego.

Zobacz także

„Ktoś zadzwonił, że widzi przez okno w mieszkaniu osobę leżącą na podłodze. Strażacy wyważyli drzwi wejściowe. Dowódca zastępu stwierdził w mieszkaniu bardzo wysokie stężenie tlenku węgla na poziomie 400 jednostek, podczas gdy już 50 to groźne dla życia stężenie” – powiedział strażak.

Lekarz stwierdził zgon dwóch dorosłych osób przebywających w mieszkaniu.

Zobacz także

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych przy niedostatku tlenu w atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

RadioZET.pl/PAP/BM