Zamknij

Karabiny i wieszaki na grobie pańskim. Ksiądz porównał czarne protesty do...terroryzmu

Redakcja
01.04.2018 19:27
Kościół
fot. Facebook/Opieka medyczna, a nie watykańska

Wierni jednego z kościołów na Dolnym Śląsku przecierali oczy ze zdumienia po tym, gdy zobaczyli krzyż wzniesiony przed ołtarzem z okazji świąt Wielkiej Nocy. A raczej to, czym ów krzyż został przyozdobiony.

To, że groby pańskie wznoszone w świątyniach na okoliczność świąt wielkanocnych coraz bardziej odbiegają od tradycyjnej formy, wiadomo nie od dziś. Czasem ulegają unowocześnieniu, czasem stanowią ostry i jednoznaczny komentarz do rzeczywistości, niekiedy zabarwiony ideologią czy przesłaniem politycznym, by wspomnieć chociażby słynny grób z kościoła w Rumi na Pomorzu. Instalacja przedstawiała bowiem...wrak TU-154 - samolotu, który rozbił się w 2010 roku w Smoleńsku.

Czarne protesty to...terroryzm?

Tym razem jednak chyba ktoś przesadził. W kościele w Lwówku Śląskim wzniesiono bowiem grób w formie ogromnego krzyża, na którym zawieszono...wieszaki oraz karabiny.

Te pierwsze to oczywiste nawiązanie do czarnych protestów, w którym tysiące kobiet (ale też mężczyzn) protestowało przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Te drugie zaś odnoszą się do tematyki terroryzmu, co w dość jasny sposób wskazuje na intencje twórców - kobiety protestujące przeciw próbie ograniczaniu wolności zrównane zostały z terrorystami.

Zdjęcia tego obiektu najpierw pojawiły się na Facebookowym profilu "Opieka medyczna, a nie watykańska", potem zaczęły też krążyć po sieci na innych kontach i portalach. Duchowny prowadzący nabożeństwo i odpowiedzialny za tę "instalację", ponoć także w słowach skierowanych do wiernych zawarł swoją niechęć wobec antyrządowych demonstracji.

"Ksiądz porównał dziś kobiety do islamskich terrorystów na chwilę przed tym, zanim pokropił koszyczki. Odpowiednio udekorował też symbol śmierci eksponowany w jego religii, jak widać na załączonym zdjęciu" - czytamy w poście na FB.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt24.pl/Facebook/MP