Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Parafianie wytoczyli biskupowi proces. Miał oskarżać ich proboszcza, że ma nieślubne dziecko

10.08.2018 12:48
xxx wiadomosci

Grupa parafian z Szalejowa Górnego (woj. dolnośląskie) pozwała biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Zarzucają hierarsze, że twierdził, iż wieloletni proboszcz kościoła św. Jerzego w Szalejowie Górnym ma nieślubne dziecko. Biskup odrzuca oskarżenia.

Ksiądz fot. Bp. Ignacy Dec/Dariusz Gdesz/Polskapress/East News

Proces cywilny wytoczony przez parafian z Szalejowa Górnego biskupowi świdnickiemu Ignacemu Decowi rozpoczął się w czwartek przed Sądem Okręgowym w Świdnicy – poinformowano PAP w sekretariacie tego sądu.

Biskup miał twierdzić, że proboszcz ma nieślubne dziecko

Pod pozwem podpisało się około 20 mieszkańców Szalejowa Górnego. Chcą, by biskup przeprosił za to, że twierdził, iż wieloletni proboszcz kościoła św. Jerzego ks. Krzysztof Trybulec ma nieślubne dziecko.

Ks. Trybulec w 2016 r. został odwołany przez biskupa Deca z parafii w Szalejowie Górnym. Odwołał się od tej decyzji do Watykanu, gdzie podtrzymano decyzję biskupa.

Lokalne media pisały wówczas, że według niektórych mieszkańców Szalejowa Górnego bp. Dec twierdził w Watykanie, iż ks. Trybulec ma nieślubne dziecko z gospodynią. Podano, że parafianie sfinansowali badanie DNA, które wykluczyło ojcostwo proboszcza.

Jest oświadczenie kurii

Kuria odpiera zarzuty podniesione w pozwie. Rzecznik Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Daniel Marcinkiewicz w wydanym jeszcze w ubiegłym roku oświadczeniu podkreślił, że „nieprawdą jest, jakoby Biskup Świdnicki przed Stolicą Apostolską twierdził, że Ksiądz Krzysztof Trybulec jest ojcem jakiegokolwiek dziecka”.

„Prawdziwe przyczyny odwołania Księdza Krzysztof Trybulca z urzędu proboszcza Parafii pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym związane są z innymi faktami, które ze względu na dobro Kościoła i Księdza, zostały przedstawione zainteresowanemu i Stolicy Apostolskiej na jej prośbę. Kongregacja ds. Duchowieństwa podtrzymała decyzję Biskupa Świdnickiego i jego motywację” – głosi oświadczenie.

Przed świdnickim sądem parafianie domagają się od bp. Deca przeprosin i 5 tys. zł zadośćuczynienia, które ma być przeznaczone na cele charytatywne – przekazano PAP w sekretariacie świdnickiego sądu.

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń