Zamknij

Swastyka i portret Hitlera na targu staroci? Władze miasta interweniują

Redakcja
26.01.2018 14:21
Świdnica
fot. Wikimedia.Commons

Świdnica wypowiada wojnę sprzedawcom pamiątek po III Rzeszy. Na następnej giełdzie staroci mają interweniować strażnicy miejscy i policjanci. Poprosiła o to prezydent miasta po zgłoszeniu od jednego z mieszkańców, który był świadkiem sprzedaży zakazanych symboli.

Giełda staroci to cykliczna impreza, odbywająca się raz w miesiącu na świdnickim rynku. Jeden z mieszkańców zauważył na stoisku nazistowskie symbole, m.in. swastyki i portret Adolfa Hitlera. Po wizycie na targu zbulwersowany zwrócił się do prezydent miasta ze skargą.

Zobacz także

— Nie możemy pozostać na to obojętni. Prezentowanie takich symboli jest przesłanką do tego, aby osoba za to odpowiedzialna została ukarana — mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska, dodając, że poprosiła już służby o interwencję.

Według niej taka sprzedaż nie jest działalnością kolekcjonerską tylko zakazanym propagowaniem ustroju totalitarnego. I dodaje, że chociaż zgłoszenie mieszkańca było dla niej szokujące, to zdaje sobie sprawę z tego, że tzw. pamiątki z czasów III Rzeszy można zobaczyć na wielu targowiskach w całej Polsce.

Zobacz także

W lutym na najbliższej giełdzie stoisko ma być skontrolowane. Za propagowanie ustrojów totalitarnych grozi grzywna, ograniczenie wolności lub 2 lata więzienia.

RadioZET.pl/GW/MP