Zamknij

Donald Trump zakończył wizytę w Polsce. W swoim przemówieniu chwalił Polaków

Redakcja
06.07.2017 14:23
Donald Trump w Polsce: relacja na żywo
fot. PAP/Marcin Obara

Właśnie zakończyła się 2-dniowa wizyta Donalda Trumpa w Polsce. Prezydent USA spotkał się z Andrzejem Dudą, wziął udział w szczycie państw Trójmorza oraz wygłosił płomienne przemówienie na placu Krasińskich.

14:56

Właśnie zakończyła się pierwsza oficjalna wizyta Donalda Trumpa w Polsce w roli prezydenta Stanów Zjednoczonych. Gościł on w Warszawie przez kilkanaście godzin. W tej podróży towarzyszyła mu m.in. żona Melania, córka Ivanka i jej mąż Jared Kushner.

Trump wziął udział w szczycie państw Trójmorza na Zamku Królewskim, spotkał się również z prezydentem Andrzejem Dudą, a na koniec swojego pobytu wygłosił emocjonalne i płomienne przemówienie na placu Krasińskich.

W swoim wystąpieniu bardzo ciepło wypowiadał się na temat Polski i Polaków: wspominał naszą historię i zasłużone postacie (Jana Pawła II, Lecha Wałęsę), chwalił niezłomność Polaków w walce o wolność i demokrację, przywoływał momenty II wojny światowej, Holocaustu. Z drugiej strony, nakreślił też - choć w dosyć ogólnym stopniu - charakter swojej polityki zagranicznej i wizję świata. Zapowiedział również obronę zachodnich wartości przed terroryzmem.

Ok. godz. 14:40, Trump, członkowie jego rodziny oraz reszta amerykańskiej delegacji odlecieli z Okęcia do Hamburga na jutrzejszy szczyt G20.

My już kończymy naszą relację. Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami!

14:49
mid-17706292
14:43

Air Force One z Donaldem Trumpem na pokładzie odleciał z warszawskiego Okęcia na szczyt G20 do Hamburga.

14:39
14:38

- To było przede wszystkim przemówienie skierowane dla świata. To była wizja Zachodu i w ogóle świata według Donalda Trumpa. Świat w stanie wojny, do której trzeba się przygotować. Tak, jak Polacy przetrwali, tak Zachód musi przetrwać - mówi w TVN24 prof. Bogdan Szafrański

14:31

Donald Trump wraz z małżonką i resztą amerykańskiej delegacji dotarli już na Okęcie, pożegnali się z przedstawicielami polskiego rządu i wsiedli na pokład samolotu.

14:29

Zachwycona przemówieniem Trumpa zdaje się być za to polska prawica, która dostrzega w nim tylko pozytywne cechy:

14:18

Donald Trump, Melania Trump i cała amerykańska delegacja są już w drodze na Okęcie.

14:12
14:08

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że przemówienie prezydent USA było bardzo żywiołowe, emocjonalne, przepełnione sentymentalizmem, ale pozbawione konkretów.

Wystąpienie bałaganiarskie, chaotyczne, niemal bez żadnych konkretów, zarówno nt. Polski, stosunku USA do Europy, natomiast z dużym ładunkiem emocjonalnym. Trump akcentował głównie potrzebę walki z terroryzmem, twardego sprzeciwu wobec bliżej nieokreślonych zagrożeń dla cywilizacji zachodniej. Trudno tu znaleźć jakiś rozwinięty program. Pojawiało się wielokrotnie słowo "wolność", a nie pojawiało się słowo "demokracja". Niezłomność na pierwszym miejscu, do rządów prawa się nie odniósł - komentował dla Gazeta.pl dr Marek Madej z Instytutu Studiów Międzynarodowych UW

14:04

Donald Trump zakończył już swoje wystąpienie na placu Krasińskich, wysłuchał pieśni granych przez orkiestrę, uścisnął dłonie kombatantom i razem z małżonką Melanią odjechali już w stronę lotniska, skąd prezydencki Air Force One odleci do Hamburga na szczyt G20.

13:58

- Razem walczmy wszyscy tak, jak Polacy: za rodzinę, za wolność, kraj, za Boga. Zachód nigdy się nie złamie i nigdy nie zginie! Niech Bóg błogosławi Polskę i Amerykę! - zakończył swoje wystąpienie Donald Trump

13:52

Donald Trump zdaje się rozwiewać wszelkie wątpliwości, dotyczące istotności Sojuszu Północnoatlantyckiego:

- Stany Zjednoczone zademonstrowały nie tylko przez słowa, ale i działania, że stoimy w ramię artykułu 5, zobowiązania do obrony kolektywnej - powiedział.

13:50

Bez wątpienia w tym przemówieniu znalazło się mnóstwo ciepłych, przychylnych, a nawet chwalebnych słów pod adresem Polski.

- Zachęcam każdego, kto chce zrozumieć czym jest trudna historia i zwycięska walka o wolność, niech przyjedzie do Polski - apeluje prezydent.

13:48

Trump odniósł się również do działań Rosji, zwłaszcza na terytorium Ukrainy:

13:46
mid-17706240
13:44

- Nasi przeciwnicy muszą z nami przegrać. Jeżeli nie zapomnimy, kim jesteśmy, nikt nie jest w stanie nas pokonać - podkreśla Trump.

Mówi też o ogromnym zagrożeniu ze strony islamskiego terroryzmu i fundamentalizmu.

- Zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa i sposobu życia są poważne. Stawimy im czoła, wygramy, ale to zagrożenia. Mamy do czynienia z inną ideologią, która chce eksportu terroryzmu i ekstremizmu na cały świat. Ameryka i Europa cierpiały z powodu ataków terrorystów, sprawimy, by to dobiegło końca - mówi.

13:41

- Polacy, Amerykanie, Europejczycy nadal wołają "My chcemy Boga!". Razem z papieżem Janem Pawłem II Polacy przypomnieli o sobie jako o narodzie oddanym Bogu. Pojęliście, co macie zrobić i jak macie żyć. Stanęliście solidarnie przeciwko okrutnemu systemowi i wygraliście, Polska zatriumfowała, Polska zawsze triumfuje - ogłasza Trump.

13:40
13:37

Tłum ludzi, zgromadzonych na placu Krasińskich, wiwatuje na cześć amerykańskiego prezydenta, skandując: - Donald Trump! Donald Trump!

13:34
13:34

- Chopin, Jan Paweł II. Lech Wałęsa. Polska to kraj bohaterów - mówił Trump.

- Jesteście ludźmi, którzy znają prawdziwą wartość tego, o co walczycie. Triumf polskiego ducha po stuleciach daje nam wszystkich nadzieję na przyszłość, gdzie dobro zatriumfuje nad złem, a pokój zwycięży nad wojną. Polska jest symbolem nadziei od samego zarania, polscy bohaterowie i amerykańscy patrioci walczyli ramię w ramię w naszej wojnie o niepodległość i późniejszych wojnach - kontynuował.

- Zaledwie kilka kroków od Białego Domu wznieśliśmy pomniki takim osobom jak Pułaski, Kościuszko. To samo jest w Warszawie, gdzie jest pomnik Waszyngtona i Reagana. Jestem tutaj nie tylko po to, by odwiedzić starego sojusznika, ale pokazać was jako przykład dla innych, którzy szukają wolności - podkreślił Trump. - Historia Polski to historia ludzi, którzy nigdy nie utracili nadziei, których nigdy nie dało się złamać i którzy nigdy nie zapomnieli tego, kim są- dodał.

Wspomniał również bohaterów II wojny światowej oraz żyjących i obecnych na placu Krasińskich weteranów.

13:31

Trump w swoim przemówieniu koncentruje się przede wszystkim na historii: wspomina o cierpieniach narodu polskiego podczas II wojny światowej, hitlerowskiej oraz sowieckiej okupacji, Holocauście.

13:29

- Polacy nie tylko wzbogacili ten region, ale Amerykanie polskiego pochodzenia wzbogacili też Stany Zjednoczone - powiedział Trump. Podziękował za ich poparcie w wyborach prezydenckich. - To dla mnie zaszczyt stanąć pod pomnikiem, zwracając się do Polaków, których pokolenia marzyły o Polsce, która będzie bezpieczna, silna i wolna.

13:24
13:23

Swoje przemówienie rozpoczął już prezydent Donald Trump. Zapewniło swojej miłości wobec Polaków. - Ameryka kocha Polskę, kocha Polaków, dziękujemy Wam - powiedział.

13:22
13:21

Spore zaskoczenie: jako pierwsza na mównicę wyszła pierwsza dama Melania Trump. Zapewniła o swojej miłości do Polski i w ciepłych słowach przedstawiła swojego męża.

- Bardzo dziękujemy, mój mąż i ja jesteśmy bardzo zadowoleni z odwiedzin w Waszym pięknym kraju, chcę podziękować parze prezydenckiej za ciepłe przyjęcie. Miałam szansę odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, jest nie tylko ciekawe, ale inspiruje do rozmyślań i poszukiwania odpowiedzi. Dziękuję wszystkim tym, którzy umozliwili nam odbycie wycieczki, szczególnie dzieciom - powiedziała.

13:19
13:17

Donald Trump, Melania Trump oraz Andrzej i Agata Dudowie są już na placu Krasińskich! Złożyli wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

13:13

Na placu Krasińskich pojawiła się już "pierwsza córka" Ivanka Trump, która wcześniej gościła w Muzeum Żydów Polskich Po-LIN i złożyła kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. 

13:04

Donald Trump jest w drodze z Zamku Królewskiego na Plac Krasińskich.

13:03

Tymczasem trwa walka o widzialność między jedną a drugą grupą manifestantów:

13:01

Są też liderzy opozycji oraz legendarny przywódca "Solidarności" Lech Wałęsa:

12:56

Donald Trump lada moment pojawi się na Placu Krasińskich, gdzie wygłosi przemówienie skierowane do Polaków. W loży honorowej są już wszyscy najważniejsi ludzie w Polsce. Prezydent, premier, marszałkowie sejmu i senatu.

12:53
12:51

Prezydent Duda jest w drodze na Pl. Krasińskich.

12:48

W tłumie można usłyszeć skandowanie "Platforma-złodzieje".

12:47
12:36
flagi
fot. PAP/Jakub Kamiński

Ludzie zebrani na pl. Krasińskich w Warszawie, w oczekiwaniu na przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Donalda Trumpa

12:31
gapol
fot. PAP/Paweł Supernak
12:28

Specjalne miejsce na trybunie przeznaczono dla żołnierzy m.in. armii amerykańskiej, rumuńskiej i brytyjskiej, stacjonujących w Polsce w ramach wschodniej flanki NATO. Powoli zapełnia się także trybuna honorowa dla zaproszonych gości. Wiele osób ma przy sobie flagi polskie i amerykańskie.

W tłumie można dostrzec dwa wielkie transparentny z napisem: "Uczyńmy Polskę ponownie wielką". To nawiązanie do hasła Trumpa z kampanii wyborczej w USA: "Make America Great Again" (Uczynić Amerykę znowu wielką). Pani Agnieszka z Łomianek pozdrawiała prezydenta Trumpa flagą amerykańską uszytą własnoręcznie z okazji wizyty prezydenta George'a Busha w Warszawie 9-11 lipca 1989 roku.

12:27

Na Placu Krasińskich, gdzie prezydent USA Donald Trump wygłosi przemówienie, czekają tłumy warszawiaków i przyjezdnych; zbierają się też zaproszeni goście. Trybuna ustawiona w pobliżu pomnika Powstania Warszawskiego wypełniła się już prawie po brzegi.

12:27

"Historia Polski jest historią narodu, który nigdy nie stracił nadziei, który nigdy nie dał się złamać i który nigdy nie zapomniał, kim jest" - wynika z fragmentów przemówienia.

12:26

Amerykański prezydent Donald Trump powie w przemówieniu na placu Krasińskich w Warszawie, że Amerykanie, Polacy i narody Europy cenią "indywidualną wolność i suwerenność" - wynika z fragmentów przemówienia udostępnionych wcześniej przez Biały Dom.

12:17

Prezes TVP Jacek Kurski wśród ludzi oczekujących na pl. Krasińskich w Warszawie gdzie po południu prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump wygłosi przemówienie

kurski
fot. PAP/Paweł Supernak
12:15

- W naszej części Europy można zrealizować 157 wielkich, perspektywicznych projektów infrastrukturalnych - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas II Szczytu Inicjatywy Trójmorza. Powołał się na ekspertyzę, którą posiada prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović.

12:12

Trump podkreślił, że USA mają najlepszą technologię uzbrojenia wojskowego. - Nikt nawet się nie zbliża do naszego poziomu; to jest fakt - dodał prezydent USA. - Kiedy będziecie kupować sprzęt wojskowy, mam nadzieję, że będziecie myśleć tylko o Stanach Zjednoczonych - oświadczył.
Według Trumpa, dzięki rozszerzonemu handlowi i nowej infrastrukturze będzie uruchomiony ogromny system innowacji, który będzie bezpieczny, odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska. - USA wspierają zdroworozsądkowe podejście do ochrony zasobów naturalnych, takie, które będzie odpowiedzialnie balansować tworzenie miejsc pracy i rozwój gospodarczy oraz bezpieczeństwo energetyczne - dodał.

- Zapraszamy wszystkie kraje do pracy z nami na rzecz tego celu oraz do rozwijania innowacyjnych technologii, które dają narodom na świecie możliwość by stać się prawdziwymi strażnikami ich zasobów naturalnych, pozwalając ludziom wznieść się z ubóstwa w wielką i piękną przyszłość - powiedział Trump.

12:05
12:04

Już za godzinę Prezydent Donald Trump u stóp Pomnika Powstania Warszawskiego ma wygłosić - jak twierdzi Biały Dom - jedno z najważniejszych swoich przemówień o polityce zagranicznej. Być może nawiąże do niełatwej historii i walki o wolność. Może to być miejsce, w którym padną ważne deklaracje dotyczące amerykańskiego zaangażowania we wsparcie militarne naszego regionu.

Polska jest też doskonałym powodem, by zaakcentować rolę NATO w Europie Środkowo - Wschodniej. Wreszcie obecność najważniejszych polityków z regionu Trójmorza może go skłonić do zrewidowania wcześniejszych wystąpień i jasnego określenia polityki Stanów wobec Unii - zwłaszcza tej jej części. Ale także polityki wobec Rosji.

Po zakończeniu wizyty w Warszawie Trump poleci do Hamburga na szczyt G20. Spotka się tam m.in. z prezydentem Władimirem Putinem.

12:02

- Z wielką przyjemnością przyłączam się do państwa dzisiaj i chcę wszystkim powiedzieć, że Stany Zjednoczone popierają wasze wysiłki. Te projekty poprawią warunki życia niezliczonej ilości ludzi w regionie i na całym świecie. Ameryka będzie waszym najsilniejszym sojusznikiem oraz wytrwałym partnerem w tych naprawdę historycznych inicjatywach, więc gratuluję wszystkim. Stoimy chętni oraz gotowi pomagać i spełniać wasze potrzeby energetyczne oraz inne, które będą się pojawiać - mówił prezydent USA.

12:00

Kilkuset dziennikarzy z całego świata czeka na to, co powie za kilka chwil u stóp Pomnika Powstania Warszawskiego Donald Trump.  Nasza reporterka Joanna Komolka rozmawiała z reporterem szwajcarskiego Radia - Cedriciem Guigon, który przyznał, że chociaż jego kraj nie ma specjalnych relacji z Ameryką, to jest żywo zainteresowany tym, co dzieje się w tej części Europy i co ważnego dla Polski ma do zaoferowania Donald Trump.

- Oczekiwanie jest przede wszystkim takie, że będzie bardzo silne porozumienie o obronie, umocnienie Polski w zupełnie innym miejscu na świecie, ważniejszym. Może pokaże swoje wsparcie w obronie Rosji, bo wydaje się, ze Polacy boją się możliwej agresji ze strony Rosji - powiedział.

11:56

- Nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy - mówił na inauguracji II Szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił dzięki Inicjatywie Trójmorza Unia Europejska ma stawać się coraz silniejsza.
Mówiąc o impulsie integracyjnym Duda zaznaczył, że "potrzebujemy dobrych połączeń komunikacyjnych, zwłaszcza na osi północ-południe, połączeń, których nam dzisiaj bardzo brakuje, drogowych, kolejowych, energetycznych, telekomunikacyjnych". - To jest wszystko to, co chcemy uzupełnić- podkreślił.

Impuls zjednoczeniowy - mówił prezydent - to ten, "który w efekcie będzie prowadził do zacieśnienia więzi nie tylko w naszej części Europy, ale będzie prowadził do zacieśnienia więzi naszej części Europy z pozostałą częścią UE". - Tak żeby UE dzięki naszej współpracy, dzięki naszemu staraniu stawała się coraz silniejsza, coraz bardziej równo rozwinięta i coraz bardziej konkurencyjna gospodarczo wobec świata zewnętrznego - dodał prezydent Duda.

11:52

Na Placu Krasińskich w pierwszym rzędzie przemówienia Donalda Trumpa wysłucha były prezydent Lech Wałęsa. Przez część widowni został przywitany gwizdami. Wygwizdani zostali także politycy opozycji, którzy pojawili się na miejscu. Publiczność krzyczała w ich kierunku : złodzieje, złodzieje.

11:49

Prezydent Trump zażartował, że za 15 minut mogą podpisać kontrakt gazowy. Pytał, czy jest ktoś kto może teraz negocjować. Na poważnie powiedział jednak, że pomogą Polsce i krajom Trójmorza w dywersyfikacji dostaw gazu.

11:48

Prezydent Trump na szczycie Trójmorza: Stany Zjednoczone nigdy nie będą wykorzystywać energii, by zmuszać was do czegokolwiek i nie pozwolą innym aby to robili.

11:47

- Stoimy ramię w ramię z krajami Trojmorza, cieszymy się z historycznej możliwości pogłębiania naszego partnerstwa gospodarczego z waszym regionem - mówił prezydent USA Donald Trump na inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza.

Gości II Szczytu Inicjatywy Trójmorza powitał najpierw prezydent Andrzej Duda, który - jak podkreślił - jest jego współgospodarzem wraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Jak dodał, prezydent Grabar-Kitarović poprowadzi pierwszą część szczytu - sesję transatlantycką. Prezydent podziękował również za obecność prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi

Prezydent Trump zaznaczył, że to "historyczny szczyt" i stwierdził, że jest zaszczycony, że może w nim uczestniczyć. "W mieście, gdzie, jako się rzekło, wielokrotnie już wcześniej rzeczy niemożliwe stawały się możliwymi" - dodał.

trujmorze
fot. PAP/Jacek Turczyk

"Myślę, że naprawdę możemy tu mówić o prawdziwej historii tej wspaniałej inicjatywy, chcę wam pogratulować wspaniałej pracy, którą wykonujecie dla tego regionu" - powiedział.

11:37
11:36

Prezydent Trump na szczycie Trójmorza: to historyczne zgromadzenie ma uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesienie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom.

11:31

Prezydent Trump: większy dostęp do rynków energetyki, mniej barier, to jest to, co chcemy zrobić; inicjatywa Trójmorza ma potencjał, by osiągnąć te ważne cele.

11:31

Prezydent Trump do liderów państw Trójmorza: każdy z waszych krajów ma inspirującą historię, poradziliście sobie z latami ucisku i wszystkich was łączy nadzieja, że wasze kraje będą rozkwitać.

11:30

Od powitania przez prezydentów Polski Andrzeja Dudę i Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović przywódcy Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpoczął się w czwartek w Warszawie szczyt państw Trójmorza. Amerykański prezydent weźmie udział w sesji transatlantyckiej.

Trump jest gościem szczytu Trójmorza, w którym biorą udział reprezentanci 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Do Warszawy na spotkanie przyjechało 10 prezydentów, nieobecne są głowy państw Czech i Austrii.

W czwartek odbędą się trzy sesje państw Trójmorza. Prezydent Trump weźmie udział w pierwszej poświęconej współpracy euroatlantyckiej. Druga sesja będzie dotyczyć będzie przyszłości Europy, trzecia - współpracy regionalnej w obszarze gospodarczym, energetycznym i infrastrukturalnym.

Po sesji Trump spotka się z prezydent Chorwacji. Następnie uda się na pl. Krasińskich, gdzie wygłosi przemówienie.

W ramach Trójmorza współpracuje ze sobą 12 państw położonych w regionie pomiędzy Adriatykiem, Bałtykiem a Morzem Czarnym. To wspólna inicjatywa Polski i Chorwacji mająca na celu głównie pogłębienie współpracy gospodarczej i infrastrukturalnej.
Spotkanie w Warszawie jest drugim szczytem państw Trójmorza. Pierwsze odbyło się w sierpniu zeszłego roku w Dubrowniku. Wówczas reprezentanci 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej przyjęli deklarację, w której wskazali cele współpracy. W dokumencie wyrażono przekonanie, że dzięki poszerzeniu współpracy w dziedzinie energii, transportu, komunikacji cyfrowej oraz gospodarki Europa Środkowa i Wschodnia staną się bardziej bezpieczne i bardziej konkurencyjne oraz przyczynią się tym samym do wzmocnienia Unii Europejskiej jako całości.

11:29

Family photo przed rozpoczęciem obrad Szczytu Inicjatywy Trójmorza

szczyt
fot. PAP/Jacek Turczyk
11:17

Rozpoczęło się spotkanie szczytu państw Trójmorza

11:16

W trakcie konferencji prasowej jeden z amerykańskich dziennikarzy ocenił, że partia, z której wywodzi się prezydent Andrzej Duda, "ogranicza znacząco wolność prasy i osłabia siłę sądów".

- Ład medialny jest rzeczą niezwykle istotną i oczywiście, kiedy popatrzymy na sytuację, jaka jest w Stanach Zjednoczonych, popatrzymy na sytuację, jaka jest w Polsce, to w każdym wypadku można odnotować wiele patologii. Ja mogę panu przytoczyć przykład niedawny - w jednym z polskich tygodników dokonano porównania między dwoma kanałami telewizyjnymi dwóch różnych stacji i przykładowo jedna z tych stacji nie odnotowała mojej wizyty, czyli prezydenta RP, w Chorwacji w ogóle - wizyty bardzo ważnej, przygotowującej szczyt Trójmorza, ponieważ ta stacja nie przepada za mną - mówił prezydent.

- Ja po prostu uważam, że taka jest rzeczywistość, takie są też prawa mediów. W Polsce panuje absolutna wolność, jeśli chodzi o media, problemy były podczas poprzednich rządów, także podczas kiedy poprzedni prezydent sprawował swój urząd, kiedy na redakcję tygodnika Wprost wysyłano służby specjalne po to, aby odebrały nagrania, które kompromitowały polityków poprzedniego obozu władzy i wtedy rzeczywiście wolność mediów w Polsce była zagrożona. Dzisiaj w tym zakresie jest absolutna swoboda - dodał.

11:10

Czemu Polsce zależało by Trump pojawił się na tym szczycie? Przede wszystkim to prestiż. 1200 dziennikarzy z całego świata relacjonuje ten szczyt i informacja o Inicjatywie Trójmorza idzie w świat. Za tym mogą pójść konkretne kontrakty biznesowe. Przywódcom państw Europy Środkowo-Wschodniej zależy na wejściu Amerykanów w inwestycje za zakresu infrastruktury transportowej, energetyki oraz cyfryzacji. Jest jednak jeden spory zgrzyt. Ukraina jest obrażona, że nie została zaproszona na ten szczyt. Organizatorzy tłumaczą jednak, że jest to inicjatywa łącząca tylko kraje Unii Europejskiej.

11:08

Zakończyło się spotkanie obu prezydentów z mediami. Teraz rozpocznie się sesja transatlantycka Szczytu Trójmorza z udziałem Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Łukasz Konarski na Zamku Królewskim.

11:07

- Wraz z Polską wypracowujemy reakcję na agresywne działanie i destabilizujące zachowanie Rosji. Jesteśmy wdzięczni za przykład, jaki Polska daje wszystkim krajom członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego wypełniając swoje zobowiązania finansowe -– powiedział Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych ocenił, że "czas najwyższy, by wszystkie kraje NATO ponosiły właściwe koszty". - Polska swoim zobowiązaniom sprostała i nawet je przekracza"  -– dodał.

Donald Trump przekazał, że pogratulował prezydentowi Andrzejowi Dudzie wyboru Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Omówiliśmy też nasze wzajemne oddanie sprawie obrony wartości leżących w podstaw naszego Sojuszu, czyli wolności, suwerenności i rządów prawa -  powiedział.

Jak dodał, Polska została członkiem Rady Bezpieczeństwa w kluczowym momencie. - Nie tylko musimy zapewnić naszym krajom bezpieczeństwo przed zagrożeniami terroryzmu ale również musimy stawiać czoła zagrożeniu ze strony Korei Północnej - wskazał.

11:05

Prezydent Duda: wstępnie umówiliśmy się z prezydentem Trumpem na przyszły rok na moją wizytę w Stanach Zjednoczonych.

11:04

- Polska to nie tylko wielki przyjaciel USA, ale prawdziwy, ważny sojusznik i partner, jeśli idzie o współpracę wojskową; ta współpraca umocniła nasze kraje - mówił w czwartek prezydent USA Donald Trump na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą.
- "Jesteśmy szczególnie zadowoleni z tej aktywnej roli, którą Polską podjęła, mającej na celu pokonanie tzw. Państwa Islamskiego i innych organizacji terrorystycznych. Polska wraz z nami walczy, prowadząc misje rozpoznawcze i szkoląc w Iraku i w Afganistanie. W imieniu wszystkich Amerykanów chciałem wyrazić uznanie za tą służbę - powiedział Trump na konferencji w Warszawie.
- Chciałem również podziękować narodowi polskiemu za życzliwość dla ponad 5 tysięcy żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Silny sojusz z Polską i z NATO pozostaje nadal kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna pomiędzy mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia - powiedział prezydent USA.

11:01

- Za chwilę z panem prezydentem udamy się na spotkanie szczytu państw Trójmorza i także o tych kwestiach, związanych z bezpieczeństwem energetycznym i z rozwojem więzi transatlantyckich pomiędzy Europą a USA, będziemy rozmawiać - zapowiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej.
- Będziemy rozmawiali o rozwoju infrastruktury w naszej części Europy, w Europie Środkowej, ale będziemy rozmawiali też o rozwoju Unii Europejskiej, bo wszystkie kraje Inicjatywy Trójmorza są zarazem krajami UE - dodał.

- Jeżeli mówimy o realizacji polityki spójności, to właśnie w tym aspekcie unijnym na nią patrzymy i chcemy ją realizować także przez rozwijanie właśnie infrastruktury na osi północ-południe dla wzmacniania konkurencyjności naszych krajów, a tym samym wzmacniania konkurencyjności UE - wskazywał Duda.
- Mam nadzieję, że będziemy to mogli robić także przy współpracy ze Stanami Zjednoczonymi na zasadzie win-win, że będzie to korzystne i dla USA i dla naszych krajów - oświadczył.

11:00

Prezydent Trump: wzywamy wszystkie narody do przeciwstawienia się temu globalnemu zagrożeniu i zademonstrowaniu Korei Płn. że poniesie konsekwencje.

10:58
10:57

Prezydent Trump: mocno popieram inicjatywę Trójmorza, Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii, byście nigdy nie musieli być trzymani jak zakładnicy i uzależnieni od jednego dostawcy.

10:56

- Nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani. Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner - mówił w czwartek prezydent USA Donald Trump na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą. - Jak wiecie, Amerykanie polskiego pochodzenia bardzo licznie popierali mnie w ostatnich wyborach i bardzo byłem z tego zadowolony i chciałem za to podziękować - powiedział prezydenta USA.

Trump podkreślił, że wizyta w Polsce to dla niego "prawdziwy zaszczyt", a Polska to "jedno z najbardziej spektakularnych miejsc". -Macie naprawdę zupełnie niezłomnego ducha, jest to coś, o czym dowiedzieliśmy się na przestrzeni wielu lat - mówił. - Pan prezydent i ja właśnie zakończyliśmy owocne spotkanie, podczas którego potwierdziliśmy trwałe więzi przyjaźni, które od wieku łącza naszych obywateli. Nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani. Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner - dodał prezydent Trump.

10:54

- Wśród tematów moich rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem znalazły się: obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce i sytuacja bezpieczeństwa w regionie, w tym sytuacja na Ukrainie i zbliżające się ćwiczenia Zapad-17 - powiedział w prezydent Andrzej Duda. - W trakcie spotkania plenarnego naszych delegacji mówiliśmy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, mówiliśmy o wzmacnianiu bezpieczeństwa naszej części Europy, a zarazem wschodniej flanki NATO. Mówiliśmy w ogóle o sytuacji bezpieczeństwa w tej części Europy, rozmawialiśmy również o sytuacji na Ukrainie, rozmawialiśmy o zbliżających się ćwiczeniach Zapad-17, które będą się odbywały na Białorusi - mówił Duda. Jak dodał, tematem rozmów były także kontrakty związane z modernizacją polskiej armii.

10:52

Pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda (P) i pierwsza dama USA Melania Trump (L) podczas spotkania w Belwederze w Warszawie. W ramach wizyty w Warszawie, Melania Trump spotkała się tete-a-tete z Agatą Kornhauser-Dudą. Po spotkaniu, obie pierwsze damy wspólnie zwiedzą Centrum Nauki Kopernik oraz spotkają się z dziećmi i młodzieżą w ramach warsztatów naukowych. Melania Trump towarzyszy prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi podczas jego wizyty w Polsce.

melanjja
fot. PAP/Rafal Guz
10:51

Andrzej Duda : jedna z telewizji nie pokazała mojej ważnej wizyty w Chorwacji. W Polsce panuje wolność mediów

10:50

Trump: Ameryka jest zobowiązana do obrony pokoju, pracujemy z Polską by stabilizować zachowania Rosji. Ameryka chętnie pomoże Polsce dywersyfikować dostawy gazu. Będzie ich więcej,może cena będzie nieco wyższa, ale to OK

10:48

Trump: Ameryka jest zobowiązana do obrony pokoju, pracujemy z Polską by stabilizować zachowania Rosji.

10:47

Prezydent Trump: nasz silny sojusz z Polską i NATO pozostaje dalej kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna między mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia. 

10:47

Prezydent Trump: potwierdziliśmy trwałe więzi przyjaźni, które łączą naszych obywateli; Polska to nie tylko wielki przyjaciel, ale i ważny sojusznik i partner.

10:46

Prezydent Duda do Trumpa: jako prezydent RP serdecznie dziękuję w imieniu całego społeczeństwa za przybycie do Polski.

10:45

Prezydent Duda: mam nadzieję, że niedługo zostanie zawarty kontrakt długoterminowy na dostawy gazu LNG i w ten sposób zdywersyfikowane zostaną dostawy tego niezwykle ważnego surowca.

10:45

Prezydent: mam poczucie, że USA myślą bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski, pan prezydent D. Trump podkreślał też siłę Polaków w USA. (PAP)

10:44

Prezydent Duda: z prezydentem Trumpem rozmawialiśmy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, o wzmacnianiu bezpieczeństwa naszej części Europy, o sytuacji na Ukrainie i o zbliżających się ćwiczeniach Zapad'17 na Białorusi.(PAP)

10:44
pomnik
fot. PAP/Paweł Supernak

Przygotowania na pl. Krasińskich w Warszawie, gdzie po południu prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump wygłosi przemówienie

10:43
dudadudadua
fot. PAP/Paweł Supernak
10:41

Trump: Polska to wspaniały naród. Zawsze była przy nas. Dzielni polscy żołnierze byli z nami w Iraku i Afganistanie. Chce Wam podziekować

10:41
10:39

Prezydent Duda: Wizyta prezydenta DonaldaTrumpa podkreśla naszą więź i wysoką jakość sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych.

10:38

Na stołeczny pl. Krasińskich może przyjść każdy chętny. Bramki otwarto o godz. 10, zostaną zamknięte o godz. 12. Plac otoczony jest barierkami, są trzy wejścia: od ul. Miodowej między ul. Schillera i ul. Kapucyńską; od pl. Krasińskich na rogu ul. Świętojerskiej i ul. Bonifraterskiej; od ul. Długiej obok ul. Barokowej. Przed wejściem wszyscy są szczegółowo sprawdzani. Na plac nie wolno wnosić m.in. parasolek, termosów i kubków termicznych, rozkładanych krzeseł, jedzenia, plecaków, selfie-sticków, tablic oraz bannerów. Ponieważ nie można wejść z transparentem, niektórzy rozstawili banery na okolicznych ulicach, np. na ul. Długiej, przy jednym z wejść stoi grupa wielkim transparentem, na którym napisano m.in. "Make Poland great again"; niektórzy mają takie hasła na koszulkach. Jest też grupka ze zdjęciami Ryszarda Kuklińskiego. Wśród oczekujących jest też grupa amerykańskich żołnierzy. Ludzie oczekujący na wejście na pl. Krasińskich mają flagi polskie i amerykańskie, niektórzy są nimi owinięci; robią zdjęcia telefonami. Z głośników gra amerykańska muzyka, m.in. piosenki Johna Mayera; na okolicznych ulicach ustawione są telebimy. Panuje atmosfera oczekiwania i podekscytowania.

10:38

Ludzie czekają w długich kolejkach, by wejść na pl. Krasińskich, gdzie o godz. 13 prezydent USA wygłosi przemówienie. Niektórzy, by posłuchać Donalda Trumpa, przyjechali z innych miast, część musiała wyjechać w nocy.

10:37
10:36
10:35

Ogromne utrudnienia w związku z wizytą prezydenta Trumpa w Warszawie. Na czas przejazdu delegacji zamykane są Al. Jerozolimskie od Pl.Zawiszy do Ronda De Gaulle'a i Al. Ujazdowskie od Belwederu Do Pl. Trzech Krzyży.

10:34

Po oficjalnym powitaniu obaj przywódcy odbyli rozmowę w cztery oczy, bez udziału tłumaczy i doradców. Po niej prezydenci rozpoczęli rozmowy plenarne z udziałem obu delegacji, by następnie wygłosić oświadczenia dla mediów.

10:26

Wszyscy prezydenci USA odwiedzający Polskę po 1989 r. odwiedzali Pomnik Bohaterów Getta. "Głęboko ubolewamy, że Prezydent Donald Trump uznał za stosowne zerwać z tą godną uznania tradycją" - napisali przedstawiciele polskiej społeczności żydowskiej w czwartkowym komunikacie.

W czwartek kwiaty pod warszawskim Pomnikiem Bohaterów Getta złoży Ivanka Trump. W planach wizyty jej ojca, Donalda Trumpa, wizyta pod pomnikiem nie została uwzględniona.

10:22
taramp
fot. PAP/Jacek Turczyk
10:20

Prezydentowi Trumpowi w rozmowach towarzyszą sekretarze skarbu Steven Mnuchin i handlu Wilbur Ross, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa H.R. McMaster, zięć i jeden z najbliższych doradców Trumpa Jared Kushner i szef rady gospodarczej w gabinecie Trumpa Gary Cohn.

Z polskiej strony w rozmowach obok Andrzeja Dudy udział biorą: wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MSZ Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz ministrowie prezydenccy: szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, szef BBN Paweł Soloch, Krzysztof Szczerski, rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński i ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

10:18

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Stanów Zjednoczonych Donald Trump biorą udział w rozmowach polskiej i amerykańskiej delegacji.

10:17

Po rozmowie w cztery oczy prezydenci wezmą udział w rozmowach plenarnych z udziałem obu delegacji. Po nich nastąpią oświadczenia dla mediów.

10:14
10:11

W oczekiwaniu na konferencję...

woczeki
10:05
10:01

W związku z wizytą Donalda Trumpa w Warszawie są ogromne utrudnienia. Sytuacje pogorszył jeszcze wypadek miedzy GUS i Rondem Jazdy Polskiej. Zablokowane są dwa pasy trasy Łazienkowskiej w kierunku Pragi.

10:00

Córka amerykańskiego prezydenta Ivanka Trump odwiedzi w czwartek warszawski pomnik Bohaterów Getta znajdujący się przed wejściem do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin - poinformowała rzecznik prasowy muzeum Żaneta Czyżniewska.

Ivanka Trump odwiedzi pomnik Bohaterów Getta w czwartek pomiędzy 10 a 11. Jak powiedziała Czyżniewska, nie ma jeszcze informacji, czy córka prezydenta USA zamierza zwiedzać Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Wiadomo, że złoży kwiaty przed pomnikiem.

Pomnik Bohaterów Getta – pomnik na warszawskim Muranowie upamiętniający bohaterów getta warszawskiego, wzniesiony w pobliżu miejsca pierwszych walk bojowców żydowskich z hitlerowcami w czasie powstania w warszawskim getcie w kwietniu 1943. Jego projekt wykonał Leon Suzin, monument został odsłonięty 16 kwietnia 1946.

09:57

Zanim panowie prezydenci udali się na spotkanie w cztery oczy, podziwiali słynny obraz Jana Matejki "Rejtan - upadek Polski". Czy Donalda Trumpa zachwycił ten przedstawiciel XIX-wiecznego malarstwa historycznego?

09:57

- Służby są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie wizyty prezydenta Trumpa; wszystko jest dopięte na ostatni guzik - powiedział w TVP szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Pytany dlaczego nie przyszedł na posiedzenie komisji w przeddzień środowego głosowania, w trakcie którego Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności wobec szefa MSWiA, Błaszczak odpowiedział, że wizyta prezydenta USA wymagała wielu przygotowań. - Nadzoruję działanie służb, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo podczas tej wizyty. Miałem obowiązki, które wypełniałem - wyjaśnił.

09:52

- Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie jest oznaką dużej uwagi, jaką Stany Zjednoczone przywiązują do Europy Wschodniej i Środkowej –- oświadczyła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

- „Ta wizyta ma dla naszego regionu nie tylko znaczenie symboliczne, ale też ogromne znaczenie praktyczne” - powiedziała prezydent w wywiadzie dla radia publicznego LRT.

Grybauskaite przypomniała, że USA zwiększyły wydatki na amerykańskich wojskowych w Europie o 40 proc. i zaznaczyła, że „wzmocni to czynnik odstraszający w naszym regionie”.

09:50
lapki
fot. PAP/Jacek Turczyk
09:48

Taj wygląda Plac Zamkowy podczas wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa.

tlum
fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
09:46

Rozmowa, która odbywa się w Pokoju Królewiczowskim, planowana jest na ok. 25 minut. Odbywa się bez udziału tłumaczy i doradców.

Prezydent Duda zapowiedział, że w rozmowie będzie się koncentrować na dwóch kwestiach: bezpieczeństwa i współpracy energetycznej.

09:44
dudatrump
fot. PAP/Jacek Turczyk
09:40
09:38
donald
fot. PAP/Jakub Kamiński
09:36

Rozpoczęło się spotkanie Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy na Zamku Królewskim. Dziennikarze zostali poproszeni o opuszczenie sali.

09:32

Trwa powitanie prezydenta Donalda Trumpa na Zamku Królewskim. Lada moment zacznie się rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą

09:31

limuzyna z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem w drodze na Zamek Królewski w Warszawie. Prezydent Trump jest z wizytą w Warszawie, gdzie weźmie udział w spotkaniu z liderami państw Trójmorza. Jednym z kluczowych punktów wizyty będzie wystąpienie Trumpa na pl. Krasińskich. 

limuz
fot. PAP/Leszek Szymański
09:27

Przejazdowi Trumpa do Zamku Królewskiego towarzyszą wzmocnione środki bezpieczeństwa - część ulic wyłączona jest z ruchu, wzdłuż trasy prezydenckiej kolumny stoją policjanci, nad centrum Warszawy lata śmigłowiec. W pobliżu hotelu zgromadzili się warszawiacy.

09:23

Prezydent Trump jest w drodze!

09:15

Dzisiejsze jedynki gazet.

potus
09:09
09:09

Zamknięte ulice, odholowane samochody, barierki i mnóstwo policji oraz agentów służb na ulicach. Warszawa dziś jest najbezpieczniejszą stolica z powodu przyjazdu amerykańskiego prezydenta. Trump przemówienie wygłosi na Placu Krasińskich. Dostać się tam nie jest łatwo. Jedynie od ulicy Miodowej, od strony Senatorskiej, jest wejście dla publiczności. I tylko od tej strony można dotrzeć w pobliże placu. Jeśli ktoś próbuje inaczej, to musi się liczyć z tym, że mu się to nie uda i czeka go przymusowy poranny spacer.

09:06

Niedługo rozpocznie się rozmowa w cztery oczy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem. Na Zamku Królewskim odbywa się szczyt przywódców Trójmorza, czyli 12 państw Europy Środkowo - Wschodniej z prezydentem USA. Czego spodziewamy po tym szczycie?

Przede wszystkim amerykańskich inwestycji w Europie Środkowej i Wschodniej. Tutaj na tym szczycie nie będą podpisane umowy, ale może być wysłany potężny sygnał do amerykańskiego biznesu. Pierwszy efekt wizyty Donalda Trumpa w Polsce już jest. To zakup baterii rakiet Patriot.

09:04
kolejka2

Każdy ma swoje powody, by stać w kolejce do kontroli. Pamiętać trzeba, że nie wolno wnosić jedzenia, picia w szklanych butelkach, parasoli ani żadnych niebezpiecznych przedmiotów - także selfiesticków!

09:02

Na spotkanie z Donaldem Trumpem jest już spora kolejka. Spotkać w niej możemy m. in. 17-latkęz własnoręcznie narysowanym portretem Donalda Trumpa. Jak zdradziła naszej reporterce, Annie Józefowicz, chciałaby dostać autograf prezydenta USA. Są też rodacy Trumpa - np. amerykanki z Kalifornii, które chociaż nie zgadzają się ze swoim prezydentem właściwie w żadnej sprawie, to nie chciały przepuścić okazji by zobaczyć go na żywo w Europie. Na selfie z głową mocarstwa jednak nikt nie liczy.

kolejka
08:56

Prezydent był pytany, czy będzie rozmawiał z Trumpem na temat tego, by obecność amerykańskiej armii przybrała charakter stałych baz. - Oczywiście, że w perspektywie ja takie dążenie mam i chciałbym, żeby obecność sojuszników na naszym terytorium miała charakter stały, przede wszystkim obecność armii USA, która jest największą potęgą, jeżeli chodzi o świat militarny - powiedział Duda.

Dodał, że "USA są gwarantem bezpieczeństwa militarnego, one są z resztą od dziesięcioleci gwarantem bezpieczeństwa Europy" i dlatego - jak zaznaczył prezydent - "ta obecność armii USA tutaj jest tak ważna". Podkreślił, że liczy, iż obecność ta "będzie zwiększana i będzie wzmacniana". - I też o tym będę dosłownie za chwilę z prezydentem Donaldem Trumpem rozmawiał - dodał.

Prezydent odniósł się do zapowiedzi zrobienia z prezydentem USA "dobrego interesu dla Polski", który jednocześnie zadowoliłby obie strony.

08:43

Waszczykowski dodał, że podczas dzisiejszego spotkania polskiej delegacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem "będzie ogólna dyskusja na ten temat". - Amerykanie mogą wydać dyrektywę polityczną co do dalszych, szczegółowych, technicznych rozmów już prowadzonych przez MON - powiedział.
Dopytywany czy taka dyrektywa nie została już wydana, odparł: "Generalnie jest, ale mamy do czynienia z nową administracją, z nowym prezydentem i pewne elementy tych rozmów trzeba odnowić, a poza tym zawsze można oczekiwać lepszego kontraktu niż oferowali poprzednicy".

08:41

- Mamy ambitne plany modernizacji polskiej armii i w tych planach Amerykanie mogą nam wybitnie pomóc - powiedział w TVP Info szef MSZ Witold Waszczykowski. Podkreślił, że USA dysponują szeregiem rodzajów broni, którymi Polska jest zainteresowana.

08:10

Nagrywajcie swoje opinie.

08:07

Donald Trump w Warszawie może wysłać taki sygnał: "wcale nie jestem miękki wobec Rosji" - powiedział dr Bartłomiej Zapała z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ekspert spodziewa się, że prezydent USA w swoim przemówieniu podkreśli rolę Sojuszu Północnoatlantyckiego na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej.

08:01

Szczerski poruszył temat wiz dla Polaków, argumentując, że utrzymanie ich działa na niekorzyść Amerykanów bardziej niż Polski. Zaznaczył, że Polacy mają obecnie duży wybór miejsc, w których mogą pracować, studiować czy zamieszkać. - Utrzymywanie barier przez Amerykę dla Polaków jest kontrproduktywne z amerykańskiego punktu widzenia, więc dlatego to konsekwentnie uświadamiamy stronie amerykańskiej, że ona więcej traci na wizach dla Polaków niż Polska - powiedział. - Pamiętamy też, że Donald Trump zapowiedział przegląd polityki wizowej amerykańskiej - podkreślił, dodając jednak, że zdaje sobie sprawę z tego, że sytuacja jest "skomplikowana".

07:44

Antoni Macierewicz ogłosił szczegóły kontraktu dot. Patriotów.

07:41

Prezydent Duda: Będziemy rozmawiali o sprawach gospodarczych, to jest choćby bezpieczeństwo energetyczne, chciałbym, żeby w perspektywie była długofalowa umowa z amerykańską firmą, która zapewni dostawy gazu skroplonego do Polski. 

07:40

- Zakup rakiet Patriot to wielki krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa Polski - ocenił wiceszef MON Michał Dworczyk. Poinformował, że "w ostatnich godzinach" zostało podpisane porozumienie w tej sprawie między Polską i USA.

O tym kto bardziej korzysta na kolejnym już polskim zakupie w USA i kulisach wizyty Trumpa Konrad Piasecki o godzinie 8.02 porozmawia z mocno zaangażowanym w jej organizację wicemarszałkiem senatu - Adamem Bielanem. Rozmowę obejrzeć będziecie mogli na RadioZET.pl.

07:34

Prezydent Duda: Chciałbym, aby obecność sojuszników na naszym terytorium miała charakter stały, przede wszystkim armii USA, Stany Zjednoczone są gwarantem bezpieczeństwa militarnego, dlatego ta obecność jest tak ważna.

07:33

Jak mówi Andrzej Duda: wizyta w Polsce to de facto druga zagraniczna wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa,  to zdecydowanie pokazuje się, że jesteśmy liczącym się krajem, ta wizyta wzmacnia naszą pozycję w UE.

07:27

Stołeczni policjanci zalecają trzy lokalizacje, w których kierowcy autokarów przywożący do Warszawy osoby chcące uczestniczyć w spotkaniu z Prezydentem Stanów Zjednoczonych mogą zatrzymać się w celu opuszczenia pojazdów przez pasażerów:

- pl. Bankowy – następnie przejście pieszo do bramek wejściowych mieszczących się przy ul. Długiej i ul. Miodowej;

- ul. Andersa (zatoka autobusowa pomiędzy ul. Nowolipie, a pl. Bankowym na wysokości kina Muranów) – następnie przejście pieszo do bramek wejściowych mieszczących się przy ul. Długiej i ul. Miodowej;

- ul. Anielewicza (na odcinku pomiędzy ul. Zamenhofa a ul. Andersa) – następnie przejście pieszo do bramki wejściowej mieszczącej się przy ul. Bonifraterskiej.

Bramki zostaną otwarte o godzinie 10:00, a ich zamknięcie przewidziane jest na godzinę 12.00. Zalecamy dowożenie pasażerów w wyznaczone lokalizacje w godzinach 9:00 – 11:30.

07:26

Mapkę pokazującą, gdzie umieszczone są parkingi, można znaleźć pod tym adresem: http://policja.waw.pl/pl/dzialania-policji/aktualnosci/43009,6-lipca-2017-wazna-informacja-dla-uczestnikow-spotkania-z-Prezydentem-USA-na-pla.html

mapka
07:24

Od godz. 7 pod numerem telefonu (22) 60 380 38 policjanci informują o utrudnieniach w ruchu w związku z wizytą w stolicy prezydenta USA Donalda Trumpa. Dzwoniąc na policyjną infolinię, kierowcy mogą dowiedzieć się o ograniczeniach w parkowaniu, wyznaczonych dodatkowo parkingach oraz ewentualnych czasowych włączeniach z ruchu ciągów komunikacyjnych. Specjalny numer policyjnej infolinii obsługiwany jest przez policjantów z wydziału Komunikacji Społecznej KSP.

Zobacz także

07:19

- Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wielokrotnie podkreślał swoje zaangażowanie w NATO, które jest gwarantem bezpieczeństwa i suwerenności Polski - przypomina komentator polityczny i ekonomista Matthew Tyrmand.

- Zaangażowanie się USA w NATO musi zakładać to, w jaki sposób inne państwa członkowskie postępują. Uważam, że taka postawa jest całkowicie uzasadniona, szczególnie, iż tylko pięć państw realizowało swoje zobowiązania wobec Sojuszu, przeznaczając na wydatki obronne 2 proc. PKB. Były to USA, Wielka Brytania, Estonia, Grecja i Polska. Estonia i Grecja nie mają dużego wpływu na obronność Sojuszu, natomiast cały ciężar spada na Amerykę i Brytyjczyków, a Polska dokonuje ogromnego poświęcenia mając na uwadze wydatki budżetowe. Robi tak, ponieważ czuje się zagrożona, a Sojusz jest gwarantem polskiej suwerenności i bezpieczeństwa. Nie jest nim Unia Europejska - tłumaczył Tyrmand.

Tyrmand podkreśla, że wcześniejsze wypowiedzi Trumpa miały na celu wywrzeć presję na kraje, które nie realizują zobowiązań wobec Sojuszu. Dodał, że wiele państw w Europie obawia się o swoje bezpieczeństwo, dlatego niedługo zaczną przeznaczać większe środki na wspólną obronę. Dodał, że Trump podczas wizyty w Polsce najprawdopodobniej podkreśli swoje poparcie dla artykułu 5. Sojuszu. Tyrmand ocenił, że za prezydentury Trumpa należy spodziewać się wzrostu wymiany handlowej między Polską a USA. - To już się dzieje, rozpoczęto dostawy do Polski LNG z USA - powiedział.

07:17
07:13
06:57

Najbardziej spodziewanym punktem wizyty prezydenta Trumpa w Polsce jest jego przemówienie na pl. Krasińskich. - Chcielibyśmy, żeby z Warszawy poszedł jasny przekaz o tym, że Europa potrzebuje inwestowania w swoje własne bezpieczeństwo, że nam wszystkim zależy na silnej Europie, silnej także siłą więzi euroatlantyckiej - mówił Szczerski. Jak podkreślił, składają się na nią - równocześnie - NATO i UE. - Polacy zawsze mówili o integracji euroatlantyckiej. W Polsce nigdy nie było dyskusji o tym, że są to dwa rozdzielne procesy, że możemy wchodzić albo do Unii, albo do NATO, że to są sobie jakkolwiek sprzeczne wspólnoty - podkreślił.

06:56

- Pan prezydent Andrzej Duda najpierw będzie rozmawiał z prezydentem Trumpem w cztery oczy, ścisłe cztery oczy, dwie osoby, bez udziału tłumaczy i dodatkowych ekspertów - powiedział Szczerski. Według niego będzie to rozmowa dotycząca przede wszystkim kwestii, które są podstawą rozmów polsko-amerykańskich: bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej. Jak mówił, rozmowa o współpracy w zakresie obronności dotyczyć będzie m.in. perspektyw obecności wojsk amerykańskich.

Szczerski był pytany, czy w czasie rozmów podniesiona zostanie kwestia planowanych na wrzesień białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych Zapad. - Pewnie będziemy mówić o sytuacji bezpieczeństwa w regionie. W tym obszarze rzeczywiście ćwiczenia Zapad nie tylko przez Polskę, ale przez wiele naszych sąsiadów są uważane za podnoszące poziom ryzyka - mówił.

06:54

- Chcielibyśmy, żeby z Warszawy poszedł jasny przekaz o tym, że Europa potrzebuje inwestowania w swoje bezpieczeństwo, że nam wszystkim zależy na silnej Europie, silnej także siłą więzi euroatlantyckiej - mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.  Szczerski zapowiedział tematy rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz powiedział o oczekiwaniach wobec wystąpienia amerykańskiego przywódcy na pl. Krasińskich.

06:40
06:39

Około godz. 14. Air Force One z Donaldem Trumpem na pokładzie ma opuścić warszawskie lotnisko

06:39

Amerykański prezydent weźmie w czwartek również udział w szczycie państw Trójmorza, gdzie spotka się m.in. z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Natomiast o godz. 13. na pl. Krasińskich, Trump wygłosi - jak zapewnia Biały Dom - "ważne przemówienie". Przed wystąpieniem prezydenci Polski i USA oddadzą hołd powstańcom warszawskim przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.    
Amerykańskiemu prezydentowi w jego wizycie w Polsce towarzyszy pierwsza dama USA Melania Trump, która o godz. 10.30 spotka się w Belwederze z Agatą Kornhauser-Dudą. Obie pierwsze damy po godz. 11 zwiedzą Centrum Nauki Kopernik i spotkają się z dziećmi i młodzieżą w ramach warsztatów naukowych.

06:38

Po spotkaniu obu prezydentów odbędą się rozmowy plenarne polskiej i amerykańskiej delegacji. Z polskiej strony udział wezmą w nich: wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MSZ Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz ministrowie prezydenccy: szefowa kancelarii Halina Szymańska, szef BBN Paweł Soloch, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, a także ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

06:38

Prezydent Andrzej Duda przywita w czwartek Donalda Trumpa o godz. 9.25 na Zamku Królewskim, gdzie obaj prezydenci odbędą rozmowę "w cztery oczy". W wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie można wykluczyć, że wizyta Trumpa "będzie miała charakter historyczny".
Zadeklarował również, ze z Trumpem będzie rozmawiał o konkretnych kwestiach związanych m.in. z bezpieczeństwem energetycznym, budową tarczy antyrakietowej w Redzikowie czy obecnością wojsk amerykańskich w Polsce.
Według prezydenta wizyta amerykańskiego prezydenta pokazuje również znaczenie naszego państwa. "Jesteśmy po prostu ważnym państwem tej części świata, jesteśmy jednym z większych państw europejskich, jesteśmy liderem Europy Środkowej i dlatego prezydent Trump do nas przyjeżdża, bo to widzi i rozumie" - dodał.

06:37

Prezydent Stanów Zjednoczonych przybył do Polski w środę po godz. 22, kiedy to Air Force One wylądował na warszawskim Okęciu. Z lotniska prezydencka limuzyna przejechała ulicami Żwirki i Wigury, Raszyńską i Alejami Jerozolimskimi do hotelu Marriott, gdzie amerykański prezydent wraz z pierwszą damą Melanią Trump spędzili noc.

06:37

W czwartek prezydent USA Donald Trump spotka się na Zamku Królewskim w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz weźmie udział w Szczycie Inicjatywy Trójmorza. Na pl. Krasińskich Trump wygłosi pierwsze od wyborów publiczne wystąpienie poza granicami Stanów Zjednoczonych.