Donald Tusk: będę na oficjalnych obchodach 11 listopada

Redakcja
06.11.2018 07:27
Donald Tusk
fot. PAP

11 listopada Donald Tusk będzie w Warszawie. Szef Rady Europejskiej i były premier RP zapowiedział, że przyjmie zaproszenie od prezydenta Andrzeja Dudy i weźmie udział w oficjalnych obchodach stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodał jednocześnie, że rozumie tych, którzy nie chcą brać w nich udziału.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Jestem szefem Rady Europejskiej, jestem Polakiem, więc będę o godz. 12:00 na oficjalnych uroczystościach. Nie dlatego, że zostałem przez PiS czy prezydenta zaproszony – szanuję, dziękuję, ale nie to jest głównym powodem – tylko dlatego, że moje miejsce tego dnia jest także pod Grobem Nieznanego Żołnierza i będę starał się wiązankę kwiatów, jeśli będzie mi dane, także położyć pod Grobem Nieznanego Żołnierza – powiedział Tusk w poniedziałek dziennikarzom w Sejmie.

Dodał, że wiązankę chce złożyć 11 listopada „z samego rana z grupą serdecznych przyjaciół, żeby nikomu nie przeszkadzać”. Tusk podkreślił też, że „rozumie emocje” tych, którzy odmówili wzięcia udziału w oficjalnych obchodach rocznicy odzyskania niepodległości.

Były premier zaznaczył ponadto, że „bardzo boleje” nad tym, że symbolem obchodów 11 listopada może stać się „marsz z bardzo złymi, negatywnymi znakami”.

Zobacz także

– Ale bardzo bym nie chciał, żeby było takie wrażenie, że Polska jest kompletnie osamotniona, bo jak wiadomo, tutaj (na oficjalne obchody) nikt nie przyjedzie z zagranicznych gości – powiedział były premier.

Tusk poinformował też, że odmówił wzięcia udziału w międzynarodowych obchodach zakończenia I wojny światowej, jakie tego samego dnia będą odbywać się w Paryżu.

Zobacz także

– Jest dla mnie rzeczą oczywistą, że w stulecie odzyskania niepodległości Polski, jako urzędujący szef Rady Europejskiej, też jako były premier, muszę być w Warszawie – oświadczył.

RadioZET.pl/PAP/JŚ