Zamknij

Donald Tusk na wiecu w Gdańsku. "Musimy odnaleźć w sobie gotowość"

04.06.2019 19:47
Donald Tusk na wiecu w Gdańsku. "Musimy odnaleźć w sobie gotowość"
fot. PAP/Adam Warżawa

- Nie można dać się ograć, nawet jeśli pierwszy mecz się przegrało -mówił przewodniczący Rady Europejskiej RP Donald Tusk podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku zorganizowanym w 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. Były premier zwrócił się w ten sposób do opozycji, nawiązując do jej klęski w tegorocznych wyborach do PE.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Donald Tusk mobilizuje opozycję do działania. Przemówienie szefa Rady Europejskiej na wiecu w Gdańsku zdominował temat sytuacji po przegranych przez Koalicję Europejskiej wyborach do europarlamentu. Wystąpienia byłego premiera słuchał tłum, który wypełnił po brzegi gdański Długi Targ.

Zobacz także

Donald Tusk wiele razy nawiązywał do powyborczego krajobrazu w Polsce. Przybitej po porażce opozycji przygotował kilka rad.

Nawiązując do wydarzeń sprzed 30 lat powiedział że trzeba być sprytnym i nie dać się ograć nawet po pierwszym przegranym meczu. Mówił o tym na co zwracało już uwagę wielu komentatorów - że nie można dzielić Polaków na tych ze wschodu i zachodu i na tych ze wsi i miasto.

- Gdybyśmy zrobili wszyscy choć 1/10 tego co dzisiaj robi Lech Wałęsa, to wszyscy byśmy mieli weselsze miny - powiedział Donald Tusk.

Tusk: nie można dać się ograć, nawet jeśli pierwszy mecz się przegrało

- Musimy w najbliższych miesiącach odnaleźć w sobie gotowość, nie tylko do odwagi i determinacji, ale także do dobrych pomysłów – mówił przewodniczący Rady Europejskiej na wiecu na Długim Targu w Gdańsku zorganizowanym w 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. - Nie można dać się ograć, nawet jeśli pierwszy mecz się przegrało - dodawał.

Zobacz także

- Trzeba być odważnym, zdeterminowanym, ale trzeba mieć też dobre pomysły. Trzeba być sprytnym. Nie można dać się ograć, nawet jeśli pierwszy mecz się przegrało - mówił były premier.

Jak zaznaczył, "Lech Wałęsa jest sławny na całym świecie nie tylko dlatego, że jest bohaterem narodowym, nie tylko dlatego, że jest laureatem Nagrody Nobla i pierwszym prezydentem; nie tylko dlatego, że tak de facto on obalił Mur Berliński, ale też dlatego, że jest wcieleniem marzenia wszystkich prostych, normalnych ludzi, że można czasem chłopskim sprytem, czasami nadzwyczajną odwagą, cierpliwością, uporem, obalić mury, nie tylko Berliński".

Zobacz także

- Musimy odnaleźć w sobie taką gotowość także w najbliższych miesiącach, nie tylko do odwagi, nie tylko do determinacji, ale także do dobrych pomysłów i do sensownych zdroworozsądkowych zasad - wzywał były lider Platformy Obywatelskiej.

 

 

RadioZET/PAP