Zamknij

Donald Tusk o trudnej relacji z ojcem. "Bałem się ojca, lał mnie. Trochę więcej"

04.01.2020 21:25
Donald Tusk
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

O przeszłości dziadka wcielonego do Wehrmachtu i ojcu, którego się bał opowiedział "Gazecie Wyborczej" Donald Tusk. Były premier i b. szef Rady Europejskiej odsłonił nieznane wcześniej szczegóły jego relacji z dziadkiem, ojcem i matką. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Donald Tusk udzielił wywiadu, w którym obszernie odnosi się do historii swojej rodziny. Po wydaniu książki „Szczerze” polityk zgodził się na przybliżenie relacji panujących w jego rodzinie.

Zobacz także

Bo mój dziadek malował, ten z Wehrmachtu. Ale w tej „Wyspie umarłych” najładniejsza była rama. Zdolności malarskie dziadka nie wykraczały poza kicz. Instrumenty naprawiali u niego Niemen, Konstanty Andrzej Kulka, Seweryn Krajewski

D. Tusk, o dziadku Józefie Tusku

Wspomniał, że nie zna szczegółów jego służby w Wehrmachcie. W wojennej zawierusze trafił na front wschodni dopiero w 1944 roku.

Tusk opowiedział też o swojej trudnej relacji z ojcem. 

Zobacz także

Ojca się bałem, lał mnie. Standardowe to nie było. Nie powiem, że z dobrym efektem, bo przemoc nigdy nie daje dobrych efektów. Wszyscy moi koledzy dostawali, ale mój ojciec może bił trochę częściej i mocniej. Jedyny dzień, kiedy starał się być łagodniejszy, to Wigilia, ale i tak mu nie wychodziło

Donad Tusk, o ojcu, dla „Gazety Wyborczej”

Ze wspomnień najcieplej wspomina mamę. Szczególnie boleśnie przeżył jej odejście i pogrzeb w 2009 roku.

- Mama Ewa od dziecka kojarzyła mi się ze słońcem, moje pierwsze wspomnienie to mama w okularach przeciwsłonecznych. Uśmiechnięta, bardzo dobra, no i blondynka. Kochałem ją bez pamięci – powiedział b. premier i b. szef Rady Europejskiej.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza