Donald Tusk ostro o Nord Stream 2. To wbrew interesowi Europy

Redakcja
07.06.2017 12:12
Donald Tusk ostro o Nord Stream 2. To wbrew interesowi Europy
fot. Dominik Werner/Agencja Gazeta

Donald Tusk ostro wypowiada się o planach budowy gazociągu Nord Stream 2. - To nie jest w interesie Europy - miał napisać w liście do Jean-Claude'a Junckera. O sprawie informuje "Politico".

Z wypowiedzi Tuska, do której dotarł "Politico", wynika, że druga nitka gazociągu Nord Stream ma stać w opozycji do europejskich interesów i "zostawiać Ukrainę na łasce Rosji". Gazociągiem tym transportowany będzie gaz do Niemiec. 

Nord Stream 2 miałby dostarczać więcej rosyjskiego gazu do Niemiec już od 2019 roku.

Analizując tę kwestię, niewątpliwie istotną z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, Tusk napomina o "kompleksowe europejskie rozwiązana" i przestrzeganie wszystkich zasad obowiązujących w UE.

Szef Rady Europejskiej zwraca uwagę na uzależnienie od rosyjskich dostaw, które może zostać jedynie przypieczętowane przez drugą nitkę gazociągu Nord Stream. 

Obecny, planowany kształt prawny inwestycji oznacza, zdaniem Tuska, pozostawienie Ukrainy "na łasce i niełasce Rosji". Dodaje, że agresja Kremla jeszcze się nie skończyła. Z uwagi na wojnę, jaka toczy się we wschodniej Ukrainie, taka zależność może być tragiczna w skutkach dla, już i tak mocno poturbowanej, ekonomii. Ukraina rychło straciłaby w tej perspektywie pozycję państwa tranzytowego.

Tusk podkreśla, że wzmocniona pozycja Gazpromu, jako głównego dostawcy gazu do UE, nie leży w interesie Europy.

RadioZET.pl/Politico/KM