Zamknij

Tusk wzywa do protestów? „Kłamstwo organizowane przez władzę to forma przemocy”

Redakcja
04.02.2019 13:51
Donald Tusk
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, po dłuższym milczeniu w sprawach Polski, odniósł się na Twitterze do sobotnich protestów, które miały miejsce przed siedzibą TVP i do szeroko komentowanego i krytykowanego ataku na Magdalenę Ogórek.

„Kłamstwo organizowane przez władzę za publiczne pieniądze to perfidna i groźna forma przemocy, której ofiarami jesteśmy wszyscy” – napisał w poniedziałek na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Były premier zaapelował jednocześnie, by wszyscy „solidarnie, w ramach prawa, przeciw temu kłamstwu protestowali”.

W sieci zawrzało. Portal wPolityce.pl podał, że Tusk „podgrzewa atmosferę po ataku na Magdalenę Ogórek”, zamiast „dążyć do obniżenia temperatury sporu”. Z kolei portal tvp.info skomentował, że „Tusk staje w obronie ludzi atakujących dziennikarzy TVP”.

Zobacz także

Atak na Magdalenę Ogórek przed siedzibą TVP

W sobotę wieczorem na profilu @PolskaNormalna na Twitterze zamieszczono komentarz i film, na którym pokazano akcję protestacyjną wymierzoną w Magdalenę Ogórek. W tweecie podano, że przed „TVPiS” odbyło się „pożegnanie Ogórek po seansie kłamstw i nienawiści w Minela20”. Autor wpisu zacytował wyzwiska pod jej adresem: „sprzedajna kłamczucha”, „wstyd i hańba”, „zatrudnijcie dziennikarzy” i skomentował: „tam nas powinno być kilkaset tysięcy. To jest centrum kłamstwa i propagandy pisowskiej dyktatury ciemniaków”.

Zobacz także

Na opublikowanym w sieci nagraniu widać, jak do szyb auta Ogórek przykładane są zapisane kartki papieru. Część protestujących próbuje uniemożliwić dziennikarce wyjazd, tarasując drogę. „Auto oplute, porysowane, obklejone całkowicie naklejkami, wyzwiska, rzucanie się pod koła. Szarpanina i przemoc. Tak wyglądał mój wyjazd z TVP” – napisała Ogórek na Twitterze.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji poinformował w poniedziałek, że funkcjonariusze ustalili tożsamość ośmiu osób w związku z sobotnimi wydarzeniami przed siedzibą TVP. Wiadomo już, że dwie osoby zostały przesłuchane, a policja kieruje do sądu wnioski o ich ukaranie.

Zobacz także

RadioZET.pl/MK