Zamknij

„Rzeczpospolita": będzie nowa partia Donalda Tuska?

Redakcja
10.07.2017 08:28
„Rzeczpospolita": będzie nowa partia Donalda Tuska?
fot. PAP

Donald Tusk sprawdza możliwość budowy nowej partii przed wyborami 2019 roku. Informuje o tym dziennik „Rzeczpospolita".

„Im gorzej powodzi się Platformie, tym częściej pojawiają się opinie, także z zewnątrz partii i jej środowiska, że potrzebna jest nowa siła opozycyjna, która będzie w stanie w 2019 r. przeciwstawić się PiS" – można przeczytać w najnowszej „Rzeczpospolitej".

Dziennik zaznacza, że wydarzenia takie jak mocno nieudane dla partii Grzegorza Schetyny starcie PiS przy okazji kongresu w Przysusze, tylko wzmacniają kuluarowe przekonanie, że Platforma Obywatelska pod obecnym kierownictwem nie ma już ani energii, ani pomysłów, by realnie powalczyć o władzę.

Zdaniem autorów artykułu, konsternację wewnątrz ugrupowania umacniają też np. pomysły dotyczące wiązania sprawy uchodźców z kampanią samorządową – głośna deklaracja Schetyny, że prezydenci z PO przyjmą uchodźców. Takie wypowiedzi coraz mocniej podważają w oczach polityków spoza obecnego mainstreamu PO pozycję Schetyny jako polityka, który może poprowadzić partię do zwycięstwa. A to sprawia, że wzmacnia się nacisk na utworzenie alternatywy.

Tusk nie angażuje się oczywiście bezpośrednio w budowę struktur. Nie ma na to czasu, piastując ważne europejskie stanowisko, wiadomo także, że nie powinien zajmować się działaniami bezpośrednimi na krajowym podwórku – dodaje dziennik.

RadioZET.pl/SI/Rzeczpospolita/PAP