Zamknij

Ruszył program wymiany pieców na ekologiczne. Mieszkańcy dostaną dotacje

Redakcja
19.02.2018 17:36
Smog w Polsce jest coraz większym problemem
fot. Archiwum RadioZET.pl

Rusza długo wyczekiwany przez mieszkańców i organizacje ekologiczne program „Zorza”. Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego otrzymają dotacje w wysokości od 3 tys. zł do 5 tys. złotych

Zagłosuj

Masz problem w powietrzem w miejscu zamieszkania?

Liczba głosów:

W 2018 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach przeznaczył na pomoc w wymianie pieców grzewczych 2,5 mln zł. Znane są już konkretne kwoty. Dotacja dla mieszkańców za wymianę pieca wyniesie od 3 tys. zł do 5 tys. zł.

Miasto dopłaca do wymiany pieców

O zatwierdzonych kwotach dopłat poinformował prezes WFOŚiGW Ryszard Gliwiński w Kielcach podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. – Chcemy w ten sposób poprawić jakość powietrza w regionie świętokrzyskim. Głównym celem programu jest ograniczenie emisji pyłów PM2,5 i PM10 – mówił.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Program „Zorza czyste powietrze na świętokrzyskim” jest skierowany do mieszkańców regionu, którzy posiadają własne kotłownie. Osoby starające się o dofinasowanie inwestycji ze środków Funduszu muszą wymienić dotychczasowe źródło ciepła na nowoczesny piec o wyższej sprawności. „Trzeba zdemontować stary piec, zakupić nowy i go zamontować. W ramach inwestycji można też przyłączyć piec do sieci ciepłowniczej lub gazowej, z trwałym odłączeniem dotychczasowej instalacji. W chwili składania wniosku inwestycja musi być zakończona” – podkreślił Gliwiński.

15 ton pyłu nie znalazło się w powietrzu

W 2017 r. w woj. świętokrzyskim z dopłat programu „Zorza” skorzystało niemal 800 osób. Eksperci wyliczyli, że ograniczyło to emisję pyłów na terenie województwa o około 15 ton. Gratulujemy!

Tymczasem w Warszawie:

Zobacz także

RadioZET.pl/smogkielce.pl/PAP/strz