Zamknij

Fundacja ojca Rydzyka z dotacją z resortu sprawiedliwości

Redakcja
25.09.2018 18:42
Dotacja dla fundacji ojca Rydzyka z Funduszu Sprawiedliwości
fot. Jozef Ostrowka/REPORTER/East News

Fundacja Lux Veritatis, której prezesem zarządu jest toruński duchowny o. Tadeusz Rydzyk, otrzyma ze specjalnego funduszu na niesienie pomocy ofiarom przestępczości. Ministerstwo Sprawiedliwości nie ujawnia, dokładnie ile z 200-milionowej puli funduszu dostała organizacja. Ponadto większość beneficjentów funduszu to instytucje powiązane z Kościołem Katolickim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował portal TVN24.pl, na liście organizacji zapisanych do Funduszu Sprawiedliwości znajduje się fundacja Lux Veritatis, która jest nadawcą Telewizji Trwam.

Resort sprawiedliwości, kierowany przez Zbigniewa Ziobrę, nie odpowiedział ile pieniędzy otrzymała organizacja powiązana z o. Rydzykiem.

Zobacz także

"Nie podpisaliśmy jeszcze umów z organizacjami wyłonionymi w tym konkursie ofert, dlatego nie możemy podać konkretnych kwot dotacji, ani ostatecznego zakresu działań tych podmiotów. Podpisanie umów powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni" - napisało ministerstwo w odpowiedzi na pytania portalu.

Fundusz Sprawiedliwości to 200 milionów złotych, które zebrano z kar wpłacanych przez skazanych. Środki mają trafiać do organizacji, które pomagają ofiarom przestępstw oraz więźniom opuszczającym zakłady karne.

Zobacz także

Według TVN24.pl na liście 28 wyłonionych beneficjentów funduszu znalazły się głównie te związane z nauczeniem Kościoła.

Dla przykładu Fundacja Podlaskie Centrum Radiowe zamierza przeznaczyć dotację na "wszechstronny rozwój mediów katolickich na poziomie lokalnym i regionalnym w oparciu o zasady nauki społecznej Kościoła Katolickiego".

Pieniądze trafiły również do fundacji "Action Life", która specjalizuje się w niesieniu pomocy parom z problemem niepłodności.

O nieprawidłowościach w rozdzielaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości alarmowała Najwyższa Izba Kontroli. Inspektorzy uznali, że te pieniądze mogą służyć do celów politycznych. Portal przypomina, że aż 25 milionów złotych na rozbudowę systemu inwigilacji telefonów i komputerów otrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24.pl/PTD