Błaszczak twierdzi, że BOR ma po 20 kolizji rocznie. A my poznaliśmy prawdziwe dane

Redakcja
02.03.2017 15:42
Błaszczak twierdzi, że BOR ma po 20 kolizji rocznie. A my poznaliśmy prawdziwe dane
fot. Radio ZET

Po wypadku premier Szydło Mariusz Błaszczak przekonywał, że BOR każdego roku odnotowuje ok. 20 kolizji i przypominał incydenty z czasu rządów PO. Tymczasem dane, które podaje podlegające MSWiA biuro, przedstawiają zupełnie inną liczbę wypadków.

- Nasze działania związane z BOR muszą przybrać i przybierają charakter odbudowy etosu służby, odpowiedzialności. BOR każdego roku odnotowuje około 20 kolizji. W 2016 były 24 kolizje. W 2015 również. W 2014 było 26. Np. kolizja samochodu z prezydentem Komorowskim. Do takich kolizji dochodzi i będzie dochodzić - tak Mariusz Błaszczak mówił po wypadku premier Szydło.

bor-dane-o-wypadkach

Informacje Błaszczaka postanowiliśmy potwierdzić w samym Biurze Ochrony Rządu. Statystyka, którą otrzymaliśmy, pokazuje, że minister znacznie przeszacował niebezpieczeństwo na drogach. Do największej liczby kolizji w grupach ochronnych, po 3 incydenty, doszło w latach 2011 i 2012. Niebezpiecznie było też w 2010 roku, kiedy doszło do 10 wypadków. Od tamtej pory liczba kolizji radykalnie spadła. W 2013 roku doszło do 5, rok później do trzech. W latach 2015 i 2016 zanotowano po jednym wypadku.

W liczbach podanych przez Błaszczaka mieści się za to ogólna ilość szkód w mieniu transportowym. Ta jednak dotyczy wszystkich zdarzeń, powodujących straty w mieniu BOR. Wliczane są tam więc zarówno wypadki, jak i uszkodzenia opon czy zarysowania pojazdów.

RadioZET.pl/MaAl