Zamknij

Dramatyczne losy Białorusinów. Radio ZET zaprasza na film

Redakcja
24.05.2021 16:46
Białorusini w Polsce
fot. Radio ZET

Pół tysiąca białoruskich uchodźców poprosiło o azyl polityczny w Polsce - tylko od sierpnia ubiegłego roku. Po represjach wywołanych masowymi protestami, po sfałszowanych wyborach prezydenckich - w sumie z Białorusi uciekło do Polski kilka tysięcy osób. Na Radiozet.pl odbyła się premiera filmu dokumentalnego Miłosza Gocłowskiego i Tomasza Chacińskiego właśnie na ten temat.

Film "Uchodi" to historia ludzi, którzy musieli uciekać ze swojej ojczyzny - tylko dlatego, że poszli na protest. Jednym z bohaterów obrazu jest mężczyzna, który trafił do aresztu, był wielokrotnie bity i torturowany, a milicjanci złamali mu kręgosłup.

Obraz pokazuje też historię Denisa i Kristiny, którzy musieli zostawić dom, samochód, firmę i całe swoje dotychczasowe życie - bo zawieźli do szpitala postrzelonego przez milicję chłopaka.

Jest też wątek 20-letniego Romana - skazanego na więzienie w dniu swoich urodzin - zmuszonego uciekać do Polski.

W środę o 20.00 na Radiozet.pl i na Facebooku Radia ZET - odbyła się premiera filmu dokumentalnego o sytuacji na Białorusi - "Uchodi - Naród niepotrzebnych" - w reżyserii Miłosza Gocłowskiego, naszego szczecińskiego reportera, oraz Tomasza Chacińskiego. Mecenasem filmu jest Radio ZET.

RadioZET.pl