Zamknij

Donald Tusk o rocznicy katastrofy smoleńskiej

Redakcja
11.04.2018 10:38
Donald Tusk
fot. PA Wire/PA Images/EAST NEWS

10 kwietnia Donald Tusk przebywał z wizytą w Dublinie. Uczestniczył w uroczystości przyznania mu honorowego i dożywotniego członkostwa w stowarzyszeniu studentów Uniwersytetu Dublińskiego. W swoim przemówieniu odniósł się m.in. do obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. 

Donald Tusk przemawiał na Uniwersytecie w Dublinie. Mówił m.in. o Brexicie i 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Mówił o tym, jak ta tragedia podzieliła Polaków i stała się przedmiotem politycznych sporów. 

— W moim kraju dzisiaj obchodzono ósmą rocznicę katastrofy lotniczej w Smoleńsku — przypomniał 10 kwietnia Tusk. — Wspólna żałoba narodowa szybko zmieniła się w bolesny i szczególnie nieprzyjemny spór, który podzielił mój naród — przyznał były premier.

W Dublinie odbyła się uroczystość przyznania Tuskowi honorowego i dożywotniego członkostwa w stowarzyszeniu studentów tej uczelni. Dublin College Law Society motywował swoją decyzję tym, że Tusk „jako student buntował się przeciwko reżimowi komunistycznemu w Polsce, był najdłużej sprawującym urząd polskim premierem, a od 2014 jest Przewodniczącym Rady Europejskiej”.

RadioZET.pl/Politico/KM